Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Outlety se otevření nedočkaly, zbyla po nich jen miliarda dluhů

Nakupování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř dokončené obchodní centrum Praha Outlet Village nedaleko ruzyňského letiště zeje prázdnotou a podle odborníků už nejspíš nikdy neotevře. Z velkolepého projektu italské developerské firmy tak v Česku zůstane pouze miliarda dluhů.

Jen stavební firma Syner v probíhajícím insolvenčním řízení vznesla požadavek na 172 milionů, investor – UniCredit Bank – pak ve dvou pohledávkách vymáhá 884 milionů korun. Mezi menší věřitele patří například ČEZ Prodej nebo Pražská plynárenská. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Za projektem centra s původním názvem Galleria Moda stojí italská

OUTLETY V ČESKU

* Stavba centra Praha Outlet Village u Ruzyně byla dokončena, otevření se ale zřejmě nedočká.
* Outletové centrum Exit 66 u dálnice D1 marně shání nového investora. Otevře se nejdříve po konci roku 2011.
* Expanzi raději přibrzdila i úspěšná Fashion Arena. Její druhá část již měla fungovat, nakonec se otevře až letos v říjnu.
* Jediným dalším životaschopným projektem je Freeport u Znojma.
* Nový outlet Knínice má stát u dálnice D8 poblíž Ústí nad Labem. Datum otevření není známo.
* Značkové prodejny prodávají v outletech své zboží se slevou 30 až 70 procent. Zpravidla jde o staré kolekce a další přebytky.

společnost B. Consult, respektive její český zástupce Palcor Czech. Ten však zkrachoval a jeho základní jmění ve výši 72 milionů nepokryje ani zlomek nesplacených pohledávek. Italská UniCredit Group do projektu zapojila i tehdejší Živnostenskou banku, dnešní UniCredit Bank Czech. Ta je také v rejstříku uvedena jako věřitel, a dluh tedy zůstává v Česku. Zástupci banky situaci nechtěli komentovat. "K záležitosti Palcor Czech se UniCredit Bank nevyjadřuje," vzkázal jen mluvčí banky Michal Pavlík.

Otevření se nedočkalo ani další plánované outletové centrum Exit 66 u dálnice D1, na jehož místě se už bezmála dva roky tyčí železobetonový skelet.

"Bylo naplánováno naprosto nereálné množství outletových center. Značkové obchody přibrzdily expanzi a musí si pečlivě vybírat, jaké zboží do outletů dají, aby nepožíraly svoje vlastní zisky," zdůvodnil neúspěch projektů Tomáš Drtina, šéf poradenské společnosti Incoma. Po nasycení trhu s klasickými nákupními centry si podle něj investoři od outletů slibovali přehnaně velký prostor pro expanzi.

Developerská společnost Devo Group, která za projektem Exit 66 stojí, podle svých slov s otevřením centra stále počítá. Termín ale neustále posouvá, nejnověji by měla výstavba znovu vypuknout na jaře příštího roku. Po finančním krachu projektu se stále hledá nový investor. "Máme hotový skelet a všechny inženýrské sítě, nějakých třicet procent tedy máme za sebou. Jen do stavebních prací se dosud investovalo přes sto milionů korun. Nyní jednáme s potenciálními klienty, především jsou to banky v Rakousku, Německu a Velké Británii," uvedl Dejan Sparavalo, předseda představenstva Devo Group.

Podle Rostislava Nováka ze společnosti TK Development, která je majitelem pražské Fashion Areny – jednoho z pouhých dvou fungujících outletů v Česku – doplatila neúspěšná expanze outletů do Česka především na nedostatek nájemců.

"Ono jich není zase tolik, protože to zdaleka nemůže být každý. Prodejci musí mít silné zázemí v běžných prodejnách, aby přebytky z nich mohli outletovou prodejnu zaplnit," popsal Novák.

Pronajímatelé outletových center navíc uzavírají takzvané konkurenční doložky, které okruh nájemců ještě výrazně snižují. "Nájemce outletu nesmí bez našeho souhlasu otevřít v určitém okruhu, který může být i sto nebo dvě stě kilometrů, jinou outletovou prodejnu. Další investoři by na to mohli narazit," dodal Novák.

Šance, že by se věřitelé nakonec otevření Praha Outlet Village dočkali, je nízká i podle realitních makléřů. "Je otázka, zda jsou Tuchoměřice ta nejvhodnější lokalita. Já bych řekl, že ne. Už proto tohle středisko v jeho původním využití asi žádná zářná budoucnost nečeká. A k jinému využití se dá bez investic ve výši minimálně stovek milionů korun předělat jen velmi nesnadno," uvedl Libor Nevšímal, obchodní ředitel realitní společnosti Naxos. Celý projekt před časem získala společnost Premium Retail, ani ta už ale zřejmě není jeho majitelem. Podle informací LN prodej stavby v rámci exekuce vynesl jen částku kolem 200 milionů korun.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...