17. února 2013 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skoro třetina Britů po skandálu s koninou prý odmítá polotovary

Kůň – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kůň – ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Skoro třetina Britů se po skandálu s koňským masem vydávaným za hovězí rozhodlo nekupovat polotovary. Sedm procent dotázaných tvrdí, že maso přestali jíst úplně. Podle agentury AFP to vyplývá z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnily listy Sunday Mirror a The Independent.

Průzkumu společnosti ComRes se zúčastnilo 2002 dospělých. Předem připravené pokrmy odmítá kupovat 31 procent dotázaných. Pro zákaz dovozu všech produktů obsahujících maso se do vyjasnění jejich původu vyslovilo 53 procent Britů, proti bylo 33 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Skandál se zaměňováním levnějšího koňského masa za hovězí se v polovině ledna objevil v Británii a v Irsku. Podobných případů se později vyskytlo více a do kauzy byly zataženy i další evropské země. Koňské maso není zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za hovězí je ale podvodem.

Britská policie zadržela tři lidi, kteří jsou podle ní do skandálu se zaměňováním masa zapleteni. Všichni jsou z Británie a pracují na jatkách a ve zpracovatelském závodě, kde úřady tento týden provedly razii a odebraly vzorky masa.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz