6. června 2017 12:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soumrak superjumba A380? Airbus chystá snížení výroby, zájem o obra klesá

Airbus A380 v „dresu“ Air France. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus A380 v „dresu“ Air France. | foto: Reuters

TOULOUSE Evropský výrobce letecké techniky Airbus zkoumá možnosti, jak dále omezit výrobu letounů superjumbo A380. V případě, že se poptávka po něm nezvýší, chystá snížení tempa výroby na necelé jedno letadlo měsíčně.

Společnost už dříve ohlásila plán zpomalení výroby tohoto dvoupodlažního stroje na jeden kus měsíčně v příštím roce z nespecifikovaného stávajícího počtu. Předpokladem splnění tohoto cíle však byl růst zakázek. Jak v pondělí uvedl představitel firmy Didier Evrard v rozhovoru s novináři, další omezení výroby je pravděpodobné.

Nicméně podle jeho kolegy Johna Leahyho superjumbo budoucnost určitě má vzhledem k tomu, že letecká přeprava se každých patnáct let zdvojnásobí.

Americký Boeing, který je hlavním konkurentem Airbusu, naopak tvrdí, že doba pro velká čtyřmotorová letadla, jako je A380 nebo jeho vlastní stroj 747-8, pomalu končí.

V posledních letech prodej letadel A380 klesá. Přepravci dávali přednost menším dvoumotorovým letadlům, která spotřebují méně paliva a levnější je i jejich údržba. Airbus nedávno odložil plány na výraznější rekonstrukci superjumba, včetně jeho vybavení novými motory, a oznámil omezení jeho produkce na jeden stroj měsíčně.

Společnost Airbus spustila rezervační systém, který třídí lety podle typu...
Společnost Airbus spustila rezervační systém, který třídí lety podle typu...
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz