Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Svatomartinská vína už jsou na trhu. Letošní sklizeň začala zhruba o tři týdny dřív

Růžový Modrý Portugal je i letos jedním z vín, která uvedou vinaři do prodeje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růžový Modrý Portugal je i letos jedním z vín, která uvedou vinaři do prodeje... | foto: Marek Podhora, MAFRA

PRAHA / VALTICE Pro označení Svatomartinské vybrali letos someliéři Národního vinařského centra 387 vín od více než stovky vinařů. Mnozí ale nečekají na oficiální termín svatého Martina a svá mladá vína už prodávají s předstihem.

Vína ročníku 2018 jsou tady. Některé prodejny a hlavně e-shopy vinoték a vinařství už nabízejí plody letošní vinohradnické sklizně. Zatímco velká část producentů využívá k uvedení svých vín z aktuální sezony až 11. listopad a celorepublikovou marketingovou akci Svatomartinské víno, jiní na nic nečekají.

Letošní vydařená sklizeň přišla zhruba o tři týdny dřív než v jiných letech a dřív také končí. Pěstitelů, kteří nečekají na oficiální start prodeje, organizovaný u nás Vinařským fondem jako jakási obdoba francouzského svátku mladých vín Beaujolais, může být letos víc než jindy.

Vinaři už sklidili většinu úrody. Podle prvních odhadů bude letos hroznů o...

Vinaři už sklidili většinu úrody. Podle prvních odhadů bude letos hroznů o poznání víc než loni.

Není třeba otálet

Žádná evidence nedočkavců neexistuje, jisté je jen to, že mohou svou letošní produkci v tuto chvíli označovat jako „mladá“ vína, ale nesmí používat chráněný výraz a logo Svatomartinské. Záleží jen na strategii nebo potřebách každého vinařství. „Není třeba otálet. Sklizeň jsme začali rekordně brzo, už desátého srpna, a máme dneska sklizeny i poslední odrůdy. Na trh do velkoobchodu jsme už dali náš Muškát moravský a na začátku listopadu ho nabídneme i v e-shopu,“ uvedla Markéta Sojková z mikulovského Vinařství Volařík.

„Ideální je poslouchat přírodu. Někdy je 11. listopad trochu šibeniční termín, aby víno bylo dobré, jindy, jako letos, není na co čekat. Neřídíme se daty, ale přírodou,“ říká Volaříková. Podobně uvažují i leckde jinde. Mladá vína už nabízí třeba Ampelos – šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, Vinné sklepy Lechovice, znojemské Vinařství Lahofer, vinařství Navajn z Hodonic na Znojemsku a další.

„Jsme malovinaři, děláme to trochu jinak než jiní. A naše přirozeně perlivá vína jsou pitelná dřív než jedenáctého listopadu,“ vysvětluje důvody časného uvedení vlastního muškátu s názvem Hřebec Martin na trh spolumajitel vinařství Navajn František Nahodil. Oficiální uvedení vín z letošní sklizně na svatého Martina má svá pravidla. Zájemci, kteří chtějí svou produkci prezentovat pod značkou podporovanou i masivní kampaní v médiích a při desítkách akcí po Česku, musí svá vína přihlásit k posouzení do degustační komise. Ta letos vybrala od více než stovky vinařů a vinařských firem celkem 387 vín, což je o osm víc než loni. 

Na pulty prodejen pak v roce 2017 putovaly od 11. listopadu celkem 2,2 milionu lahví s logem svatého Martina na bílém koni. A letos má být počet lahví podobný. „Je to na každém, jak se rozhodne. Značka Svatomartinské si už po letech svou pozici na trhu našla a každý, kdo chce tuto marketingovou příležitost využít, má možnost,“ říká šéf Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Mladé víno, které chce vinař prezentovat pod ochrannou známkou Svatomartinské, musí splnit daná senzorická kritéria (včetně třeba limitu obsahu alkoholu a cukru). Přihlásit nelze také každé mladé víno, ale jen oficiálně vyhlášené odrůdy. Z bílých je to Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, z červených lze takto označit jen Modrý Portugal a Svatovavřinecké az růžových pak Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké.

Vinobraní v Mutěnicích na Hodonínsku.

Vinobraní v Mutěnicích na Hodonínsku.

Bude to dobrý ročník

A jak se už nyní ukazuje, kvalita úrody je výborná. Přestože dlouhotrvající sucho vinaře potrápilo. Chladné noci a podzimní déšť pak situaci zřejmě zachránily. Letošek tak bude výjimečný nejen v kvalitě, ale i množství sklizených hroznů.

„Z nalahvovaných vín, která jsem už měl možnost ochutnat, jsou výborná bílá i červená. Bílá jsou trochu jiná než jindy, jsou šťavnatější s výraznou kyselinkou, decentnější, medovější. Z červených třeba Portugal je krásně ovocný. Takový jsem už dlouho nepil,“ řekl LN Marek Babisz, hlavní someliér Národního vinařského centra.

V loňském roce, kdy část úrody pomrzla, ale kvalitou se jednalo o dobrý rok, sklidili tuzemští pěstitelé z celkové plochy téměř 18 tisíc hektarů vinic 79,7 tisíce tun hroznů. Letošek se co do množství prý bude blížit spíše k roku 2015, ve kterém se u nás sklidilo z vinohradů přes 90 tisíc tun. Česko i přes úsilí domácích vinařů zdaleka není soběstačné v produkci vína. Z roční spotřeby u nás ve výši 2,1 milionu hektolitrů (v přepočtu kolem 20 litrů na hlavu) tvoří produkce od domácích vinařů jen třetinu. Zbytek se dováží.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...