8. června 2016 14:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tuny polského kebabu musely opustit Česko. Chyběl původ i datum zmrazení

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Veterináři nařídili firmě, aby vrátila do Polska osm tun drůbežího polotovaru určeného na kebab. U více než poloviny mraženého výrobku v jihomoravských Vraňanech, označeného jako Halal, chyběly řádné doklady. Příjemci masa, společnosti Kebab expres hrozí až milionová pokuta.

Během kontroly na začátku června našli veterináři řadu nedostatků. V údajích nebyly odlišené alergeny od ostatních složek, na obale nebylo datum zmrazení.

„Chyběla informace o tom, že se výrobek po rozmrazení nemá opětovně zmrazovat, a také informace, že je polotovar před spotřebou nutné důkladně tepelně upravit,“ popsal mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

U více než 4,6 tuny nedoložil příjemce doklad o původu masa. O vrácení zboží bude podle něj informovaný dozorový orgán v Polsku.

V dubnu veterináři nařídili vrátit do Polska kvůli špatnému značení zásilku sedmi tun drůbežího a hovězího masa. Maso mělo zamířit k čtyřem českým odběratelům. „Důvodem vrácení byly nedostatky ve značení masa a v průvodních dokladech,“ sdělil mluvčí.

Dalším letošním „polským případem“ byl zpracovatel drůbeže z Žumberku v Pardubickém kraji, který klamavě označoval kuřecí maso za české, přitom je dovážel z Polska. Další maso dovážel z Nizozemska, což veterinářům nenahlásil, i když měl.

VETERINÁRNÍ SPRÁVA

  • SVS kontroluje více než pět tisíc podniků, které zpracovávají produkty živočišného původu, a dalších pět tisíc maloobchodů.
  • Od loňského roku kontrolují také restaurace a jídelny. Za chyby ve veterinární hygieně uložili loni veterináři pokuty za 22,5 milionu korun.
  • Celkové loňské pokuty od SVS dosáhly 25,6 milionu korun.
ČTK