6. února 2018 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Turistická chata na Šeráku byla uzavřena. Zaměstnanci v ní vydrželi jen několik dní

V Chatě Jiřího tuto sezónu chybí zaměstnanci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Chatě Jiřího tuto sezónu chybí zaměstnanci. | foto: MAFRA, Stanislav Heloňa

PRAHA Turistická Chata Jiřího na hoře Šerák je dočasně uzavřena kvůli nedostatku zaměstnanců. Personál, který se rekrutoval z řad žadatelů o práci, po několika dnech odešel na neschopenku. S podobnými problémy se potýkají i další horské oblasti v Jeseníkách, o práci v nich totiž není příliš velký zájem.

Oblíbená Chata Jiřího na hoře Šerák v Jeseníkách je podle serveru iDNES.cz  dočasně uzavřená, protože v ní chybí zaměstnanci. Na Ramzovském sedle je tak poslední možnost občerstvení před výstupem na Šerák.

„Jediným důvodem, proč jsme chatu dočasně uzavřeli, je nedostatek personálu. Nabrali jsme na chatu čtyři lidi z evidence úřadu práce, ale tři během deseti dnů odešli na neschopenku,“ vysvětlila Karla Kubíčková, šéfka areálu Bonera na Ramzovském sedle, serveru iDNES.cz. „Nemyslím si, že by tak rychle onemocněli. Díky státní politice v sociální oblasti se lidem prostě nevyplácí pracovat.“

Šéfka areálu vypomáhá v restauraci

V sezoně je v horských oblastech podle Kubíčkové obzvlášť náročné najít zaměstnance ve všech pracovních odvětvích. Jako šéfka areálu musí letos pomáhat při prodeji permanentek či jako obsluha v restauraci.

S nedostatkem personálu se potýkají i jiné horské areály, Chata Jiřího je ale prvním zařízením, které kvůli němu zavřelo. Problém většinou spočívá v náročných pracovních podmínkách a platu, který nemůže konkurovat finančním odměnám ve velkých firmách a továrnách.

Turistická chata na Šeráku je oblíbeným cílem běžkařů.

Turistická chata na Šeráku je oblíbeným cílem běžkařů.

Podobnou zkušenost jako Kubíčková má i František Kaštyl z areálu Kaste v Petříkově. „Přijal jsem například na zimu člověka, ale ten šel za pár dní na neschopenku a je pořád nemocný,“ popisuje zážitek se zaměstnancem z evidence úřadu práce. 

Zaměstnance je do hor třeba nalákat

Podle Lenky Dusové, šéfky Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, je v současné době třeba lákat zaměstnance do horských oblastí na různé benefity, jakým je třeba ubytování zdarma. Řešením podle ní může být také najmout personál ze sousedního Polska.

Chata Jiřího byla postavena v roce 1888 a stala se tak první turistickou chatou na Šeráku. Dřevěnou budovu nechal vybudovat německý sudetský turistický spolek, neznámý žhář ji ale brzy na to vypálil. Podruhé nechal chatu - tentokrát z kamene - vystavět vratislavský arcibiskup Jiří Kopp, po němž také nese své jméno. Chata se stala jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších v Jeseníkách, vyhledávají ji zejména běžkaři.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz