3. srpna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ekonomika stojí. Dopadla na nás ukrajinská krize, zní z Německa

Hans-Werner Sinn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hans-Werner Sinn | foto: ČTK

BERLÍN Růst německé ekonomiky se ve druhém čtvrtletí pravděpodobně zastavil kvůli negativním dopadům ukrajinské krize. Uvedl to prezident německého ekonomického institutu Ifo Hans-Werner Sinn ve svém příspěvku do časopisu Wirtschaftswoche. Na možnou stagnaci ekonomiky ve druhém čtvrtletí již minulý měsíc upozornila německá centrální banka.

"Vypadá to, že nastane delší přestávka v hospodářském oživení, které začalo ve druhé polovině loňského roku a pokračovalo během zimních měsíců," napsal Sinn, který podle agentury Reuters patří mezi nejprestižnější ekonomy v Německu.

  • Německý statistický úřad zveřejní předběžné údaje o vývoji hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí 18. srpna.
  • Německá ekonomika je největší v Evropě, představuje hlavní motor hospodářského oživení eurozóny a závisí na ní řada českých podniků.

Institut Ifo minulý měsíc předpověděl, že hospodářský růst v Německu ve druhém čtvrtletí zpomalí na 0,3 procenta z 0,8 procenta v prvním kvartálu. Podle Sinna si však prohlubující se ukrajinská krize vyžádá zhoršení tohoto odhadu.

"Prognózu růstu, kterou Ifo představil minulý měsíc, bude zřejmě nutné opravit směrem dolů. Je pravděpodobnější, že růst ve druhém čtvrtletí byl nulový," uvedl Sinn. Dodal, že v důsledku ukrajinské krize a sankcí proti Rusku bude nutné upravit rovněž prognózy pro třetí čtvrtletí a celý letošní i příští rok.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!