130 let
V restauraci Červený jelen v Hybernské ulici přivítali první hosty. V...

V restauraci Červený jelen v Hybernské ulici přivítali první hosty. V restauraci se pití a jídlo objednává přes aplikaci v telefonu a vyfocením QR kódu. | foto: Michal Šula, MAFRA

Hospodští hledají pomoc u vlády, navrhují nižší DPH a větší propagaci. Reakce resortů je ale vlažná

Ekonomika
  •   12:19
Opatření proti koronaviru znovu táhnou hospody do velkých ztrát. Obor letos může přijít až o čtvrtinu z loňských 195 miliard tržeb. Podnikatelé navrhují snížit sazbu DPH i větší propagaci české gastronomie.

Zrušené rezervace, ekonomické ztráty a boj o přežití. Restauratéři stojí na okraji propasti

Místo sazby DPH ve výši deset a 15 procent dočasně jen pět procent. A marketingovou podporu státu na přilákání hostů. Případně i prodloužení kompenzace mezd zaměstnanců z programu Antivirus nebo speciální dotační tituly na rozvoj gastronomie.

Podnikatelé v oboru stravovacích služeb začali diskutovat se zástupci vlády o možné podpoře covidem strádajícího byznysu. Některé zmíněné návrhy prý mají alespoň v kompromisní podobě šanci na úspěch.

Polovina tržeb, lidé bez práce

Zatímco v dubnu se tržby celého oboru propadly oproti předchozímu roku téměř na nulu a například v červenci se alespoň těm loňským částečně přiblížily, teď většina podniků mluví o padesátiprocentním i větším propadu. Některé kvůli tomu už v minulých dnech ukončily provoz a propustily personál.

Podnikatelé z gastro byznysu v rámci Asociace malých a středních podniků a živnostníků věří, že nynější jednání s ministry může odvrátit další hrozbu.

Tržby v gastronomii

„Vůbec poprvé se nám podařilo diskutovat o situaci přímo s premiérem Babišem a ministry Havlíčkem, Schillerovou a Dostálovou. Nechceme nějaké ‚židlovné‘ nebo podobnou kompenzaci, která by už přinesla jen neskutečně velkou administrativu. Uvítali bychom ale pomoc třeba ve formě snížení sazby DPH na pět procent po dobu příštího roku. A mimo jiné také, aby stát pomohl s propagací domácích gastronomických podniků. Aby se lidé nebáli do restaurací chodit,“ uvedl Luboš Kastner ze společnosti Hospodska, který v rámci AMSP vede platformu Moje restaurace.

Asociace na základě dat agentury Nielsen vyčíslila, že letošní tržby gastro oboru za leden až srpen spadly oproti loňsku o 28 procent (o 37 miliard korun) a teď propad ještě víc narůstá. Dosavadní vývoj naznačuje, že místo loňských tržeb za celý obor ve výši 195 miliard korun bude celý letošek zhruba o 50 miliard horší. O takovou sumu covid a vládní protivirová opatření podnikatele ochuzují.

AMSP uvádí, že snížení sazby DPH dočasně po dobu příštího roku na pět procent by sektoru přineslo částku pět až osm miliard korun. S mnohem vyšší sumou by stát mohl pomoci hospodám, restauracím a dalším gastronomickým podnikům přilákáním hostů, jejichž počty dnes rapidně klesají. Právě nynější výrazný propad klientely vyvolaný protivirovými regulacemi státu, například omezením zavíračky na 22. hodinu, a obavami z nákazy je pro provozovatele největší hrozbou. 

Podnikatelé by tedy uvítali, kdyby ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v rámci svého údajně půlmiliardového marketingového rozpočtu věnovalo alespoň 100 milionů na propagaci českých gastronomických podniků. V televizi, na internetu i třeba na billboardech.

Ministerstva krčí rameny

Reakce samotných resortů je ale zatím poněkud vlažná. Mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss potvrzuje plánovaný vznik pracovní skupiny k řešení problémů sektoru pohostinství v souvislosti s pandemií. Připomíná ale, že od května už byla v restauracích sazba DPH snížena na deset procent. „DPH je harmonizovaná daň řídící se právem Evropské unie a ta až na výjimky dovoluje dvě snížené sazby DPH. Česká republika přitom již dvě snížené sazby DPH ve výši 10 a 15 procent využívá,“ uvedl Weiss.

„Ministerstvo pro místní rozvoj může pomoci a pomáhá marketingově, to znamená se stimulem poptávky,“ uvedl mluvčí resortu Vilém Frček na konkrétní dotaz, jaký marketingový rozpočet ministerstvo má a jak může restauracím pomoci s propagací.

Podnikatele v gastronomii zastupuje také Asociace hotelů a restaurací. Její prezident Václav Stárek soudí, že stravovací zařízení by měla mít nárok na plošnou kompenzaci podobnou té, jaké se dostalo hotelům. „Budeme o to usilovat. Právě jsem oslovil premiéra Babiše a místopředsedu vlády Havlíčka,“ uvedl včera Stárek.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás