Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jančura pokračuje v protestech, hejtmani mu hrozí žalobou

Ekonomika

  10:50
OLOMOUC - Majitel společnosti Student Agency Radim Jančura bude pokračovat ve své bitvě s hejtmany, kteří podepsali smlouvy s Českými drahami a hodili pod stůj jeho nabídku na železniční dopravu. A to i poté, co šéf Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) oznámil, že v souvislosti s dobrým jménem svého kraje "v případě nutnosti podnikne adekvátní právní kroky".

Radim Jančura: Kraje dělají na poslední chvíli to, co by už ve čtvrtek nemohly. foto: www.studentagency.cz

Dnes společně se svými odborníky na železniční dopravu v Olomouci oznámil, že měli a mají nadále zájem začít zajišťovat regionální vlakovou dopravu od roku 2012. Do té doby podle nich mohou s pomocí překlenovacích smluv zajišťovat dopravu České dráhy jako dosud.

Čtěte více

Podle něj by na dotacích například Olomoucký kraj ušetřil 40 milionů korun ročně oproti nabídce ČD, kterým dá asi půl miliardy korun. Jen Olomoucko tak podle Student Agency prodělá stovky milionů korun ročně za dobu, na kterou dohodli nové prodloužené smlouvy s ČD.

Politici vědomě porušují právo, oznámil dopravce

"Tento boj je proti politikům, kteří nerespektují právo. Pokud uděláme kiks, jdeme do vězení - politici vědomě porušují právo, pokud se rozhodnou podepsat smlouvu s ČD. Je to v rozporu s názorem Evropské komise, ale i antimonopolního úřadu, pokud mají do Bruselu moc daleko," oznámil Jančura. Podle postoje, který představil novinářům, mají kraje povinnost vypisovat výběrová řízení a vybírat nejvhodnější nabídky.

Do kampaně dá Student Agency v prosinci miliony

Zvažuje podání žalob a podněty k antimonopolnímu úřadu, se stížností se chce obrátit také na Evropskou komisi. Současně zahájil kampaň, kterou bude soustředit na internet, billboardy prý nechá ČSSD a ODS.

"Je to první pokus o politickou antireklamu, o kterou se tu zatím nikdo nepokusil," dodal. Mířit bude na kraje, které "shodou okolností" vedouz ástupci sociální demokracie. A bere prý na sebe plnou právní odpovědnost za použité výroky a argumenty. V prosinci dá do kampaně asi dva miliony, rozpočet pro další období podle něj ale omezený není.

I v nejmenší lokálce internet zdarma, slibuje Jančura

Zástupci společnosti RegioJet, kterou Jančura založil právě kvůli provozu železniční dopravy, prostupně představí své alternativy ke službám Českých drah ve čtyřech krajích, kde měli zájem vlaky provozovat. Tisknou kvůli tomu informační letáky, chystají i další kampaň.

Tu již zahájili na Plzeňsku a včera na Olomoucku. Tam mimo jiné oznámili, že počítali s provozem vysokokapacitních elektrických jednotek Siemens i na částech tratí, které zatím nejsou elektrifikované. "Vozidla, o nichž uvažujeme, mají vysokokapacitní energetický zásobník, který umožňuje tento úsek zdolat," uvedl obchodní ředitel RegioJet Jiří Schmidt.

V třísetstránkové nabídce pro Olomoucko, kterou směřovali k roku 2012, slíbili mimo jiné i v nejmenších vozech připojení k internetu zdarma, stejně jako napojení na elektrické rozvody.

Kraje podepisují smlouvy na miliardy

Kraje během tohoto týdne podepisují jednotně smlouvy s Českými drahami. Například Haškem vedený Jihomoravský kraj ji prodloužil o dalších pět let do roku 2019. "Zakázka na regionální dopravu je v součtu největší hned po Temelínu," poznamenal předseda představenstva Sdružení železničních společností Jiří Mužík.

Ve středu začínají platit zpřísněná pravidla Evropské unie, která podobné smlouvy vylučují. "To podle ale neznamená, že dnes smlouvy podepsat mohou," zdůvodnil Jančura, proč se chtějí bránit právní cestou.

"Alternativní nabídka pro celé území kraje nebyla jiným zájemcem předložena," oponuje Hašek. A trvá na tom, že je připraven se právně bránit proti "všem" výpadům poškozujícím kraje.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat