29. června 2016 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Média

Warcraft uspěl i ve filmu. Je dosud nejúspěšnější adaptací počítačové hry

Warcraft v datech (grafika). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Warcraft v datech (grafika). | foto: Lidové noviny

PRAHA Série počítačových her Warcraft patří mezi hvězdy zábavního průmyslu, nyní i­ díky filmu, který vydělal už přes 412 milionů dolarů. Deset let od nápadu převést fantastický svět na stříbrné plátno a více než dvě dekády od vydání herní předlohy je film Warcraft: První střet nejúspěšnější herní adaptací.

Poprvé své zbraně orkové a lidé zkřížili na monitorech osobních počítačů ve slavné hře z roku 1994. Mladé studio Blizzard Entertainment tehdy reagovalo na strategickou hru Duna, která stavěla na slavném stejnojmenném sci-fi románu. Ze světa Warcraft se stal fenomén, napsaly se o něm tucty vlastních knih a nakonec právě podle stařičkého prvního dílu vznikl film, jenž se do našich kin vydal 9. června.

Celkem se prodaly miliony kopií tří dílů strategii a jejich datadisků. V roce 2004 pak přišel zlom s online hrou World of Warcraft, která byla tak chytlavá, že se lidé dokonce léčili ze závislosti. Některé firmy odmítaly uchazeče o práci, již si hru napsali jako zálibu do životopisu. Během největší slávy hrálo aktivně World of Warcraft přes 10 milionů lidí.

Warcraft jako stroj na peníze (grafika).

Už v roce 2006 byla poprvé oznámena příprava filmu. Na jeho realizaci si ale fanoušci museli dalších deset let počkat. Snímek měl původně natáčet Sam Raimi, režisér série komiksových filmů o Spidermanovi, ale nakonec se jej ujal syn Davida Bowieho Duncan Jones.

Podle prvních výsledků se film zaplatil a stal se dokonce nejúspěšnější herní adaptací. Náklady na produkci činily 160 milionů dolarů a dosud utržil 412 milionů celosvětově. Jedná se tak, poté co sesadil z trůnu snímek Princ z Persie, který autorům vydělal 336 milionů dolarů, o nejúspěšnější film podle počítačové hry.

Úspěch ale zaznamenal převážně na čínském trhu a v USA nezazářil podle očekávání. Jones by ale rád natočil pokračování, které bude nejspíš následovat příběh úvodní herní trilogie.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky