Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi neradi dokupují data. Proto surfují jen opatrně a své balíčky nevyčerpají

Mobilní telefon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. | foto: Shutterstock

PRAHA Češi používají internet v mobilu méně, než je v Evropě obvyklé. Podle operátorské asociace není o větší porce mobilních dat mezi tuzemskými zákazníky zájem. Jenže zájem ve skutečnosti je. Podle zástupců spotřebitelů však lidé mají především strach na mobilu surfovat, protože by to mohlo zabolet jejich peněženky.

Výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) Jiří Grund zvedl hodně lidí ze židle. Minulý týden pro Český rozhlas uvedl, že lidem současné datové balíčky vyhovují, neboť téměř 80 procent z nich svůj předplacený objem stejně nevyužije.

Spotřebitelské organizace, ale třeba i vládní koordinátor digitální agendy Ondřej Malý vidí místo nezájmu spíš strach z přečerpání datového limitu. Ten je způsoben především vysokými cenami připojení a některými neférovými praktikami – jako například automatické a zpoplatněné dokupování dat –, kterými se operátoři v minulosti nechvalně proslavili.

„Všude ve světě platí, že nejprve musí přijít nabídka, aby mohla dorazit i poptávka. Až donedávna v Česku prakticky neexistovala standardní nabídka nad 1,5 GB, takže není divu, že průměrná spotřeba je pod tímto limitem. Operátoři fakticky naučili používat lidi datovou konektivitu všude možně – doma, na pracovišti, v kavárnách –, jenom ne přes mobil,“ říká předseda spolku Telefonující.cz Svatopluk Bartík.

Stejná cena, setinový objem

„Zákazníci vědí, že překročení není buď možné vůbec, nebo by si za něj museli značně připlatit. Lze tedy konstatovat, že se čeští spotřebitelé nechovají a ani nemohou chovat přirozeně, jelikož ceny současných tarifů je nutí držet se svých dosavadních návyků,“doplňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Podle APMS to není cena, kvůli čemu z mobilu prohlíží internet jen polovina Čechů, zatímco v Evropě je to podle Eurostatu 80 procent lidí. Důvod vidí v rozšíření chytrých telefonů či nepotřebnosti starších lidí být online.

„Když se na tu statistiku podíváme blíž, zjistíme, že například Polsko je ve využívání mobilních dat podobně na chvostu jako Česká republika. Přitom je nám svou cenovou politikou často dáváno za vzor. Kdyby cesta, jak spotřebitele naučit využívat data, vedla přes neomezené tarify, bylo by například Finsko na vrcholu žebříčku, ne na průměru EU,“tvrdí Grund.

Srovnání využívání internetového připojení v Evropě.

Srovnání využívání internetového připojení v Evropě.

Jenže čísla zveřejněná Eurostatem nemusí být úplně vypovídající. Mimochodem, oněch 50 procent Čechů surfujících z mobilu odpovídá podílu smartphonů v sítích českých operátorů. Statistika průměrné spotřeby dat u aktivních SIM karet, kterou pravidelně zveřejňuje firma Tefficient, pak ukazuje opak toho, co tvrdí operátoři.

V čele jsou právě finští operátoři. Jen loni tamní zákazníci spotřebovali v průměru 8,9 gigabytu měsíčně. Výsledky letošního prvního čtvrtletí jsou pak ještě vyšší. I země jako Irsko nebo Estonsko, kde lze do 30 eur pořídit tarify neomezené nebo s 500 GB, v žebříčku stojí vysoko. V Irsku lidé průměrně prosurfují 2,5 GB, v Estonsku dokonce 3,2 GB.

Česko je se spotřebou půl gigabytu opět na chvostu. Není se příliš čemu divit, když za přibližně stejnou cenu, tedy v přepočtu zhruba 780 korun, mají zákazníci ceníkový 1,5 GB.

Češi vedou v tržbách

„Nechci tvrdit, že neomezená data jsou špatně. Je to především o obchodním rozhodnutí našich operátorů,“ přiznává Grund.

Právě díky obchodním rozhodnutím se Česku naopak daří ve statistikách tržeb. Z každého prosurfovaného gigabytu mají čeští operátoři více než 20 eur, což je řadí těsně za první desítku. Tu ponejvíce okupují operátoři z Belgie či Nizozemska, tedy zemí, jež jsou na tom ve spotřebě dat stejně bídně.

Srovnání zemí z obou konců žebříčku přitom hovoří jasně. Finsko má oproti Belgii 18krát vyšší spotřebu dat na jednu SIM kartu, Belgie však 16krát vyšší tržby z jednoho GB.

„Z téhle statistiky je také jasně vidět, že čím míň operátoři zákazníky omezují, tím víc službu vy užívají. Je dobré dívat se na víc dat než na jeden průzkum,“ uzavírá vládní koordinátor digitální agendy Ondřej Malý.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!