Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kauza Altner: 337 milionů? To je moc. ČSSD si nemůže vzít celý úvěr od Fio banky

Zdeněk Altner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Altner | foto: Lidové noviny

PRAHA Sociální demokracie má problém s financováním 337milionového dluhu, který vznikl po prohraném sporu s advokátem Zdeňkem Altnerem. Podle zjištění LN totiž Fio banka ČSSD celý úvěr kvůli evropským regulatorním požadavkům ani půjčit nemůže.

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady platí, že výše úvěru banky vůči jednomu subjektu nemůže přesáhnout čtvrtinu použitelného kapitálu dané finanční instituce. „Právní úprava limitů expozic je poměrně podrobná a rozsáhlá. Obecně lze však konstatovat, že instituce nesmí být vystavena expozici vůči klientovi nebo ekonomicky spjaté skupině klientů, jejíž hodnota přesahuje 25 procent jejího použitelného kapitálu,“ říká Marek Zeman, ředitel komunikace tuzemského regulátora České národní banky.

Použitelný kapitál v případě Fio banky podle výroční zprávy za loňský rok činí 1,09 miliardy korun. Jinými slovy Fio by v případě, že by vůči ČSSD neměla žádné pohledávky z minulosti, mohla poskytnout maximálně úvěr ve výši 272 milionů korun.

Podle mluvčího ČSSD Michala Kačírka je přitom Fio banka jedinou bankovní institucí, u které mají peníze zajištěné. Jakékoliv podrobnosti odmítá strana sdělit. Podle úterního rozhodnutí Nejvyššího soudu sice sociální demokraté nemusí prozatím vyplatit Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun ihned, nicméně samotnou povinnost zaplatit dluh soudci zatím nezpochybnili.

ČSSD: Úvěr máme zajištěn

„Způsob financování byl schválen vedením strany a je řádně zajištěn. Vztah Sociální demokracie k Fio bance je založen na čistě komerčním základě. Za úvěr ručí ČSSD svým majetkem,“ odpověděl LN neurčitě Kačírek. „Veškeré finanční operace, které jsou vedeny u společnosti Fio banka, jsou součástí výročních finančních zpráv ČSSD a jsou pravidelně kontrolovány nezávislým auditorem,“ dodal.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Prodej nových bytů (ilustrační model) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Prodej nových bytů (ilustrační model) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Prodej nových bytů (ilustrační model) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

K. Kovář Krást to jo, platit to né! 15:11 9.6.2016
A. Novák nuda. 14:40 9.6.2016