Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší světový výrobce alkoholu použije sudy whisky jako zástavu

Ekonomika

  16:40
LONDÝN - Britská společnost Diageo, která je největším výrobcem lihovin na světě, použije svou whisky jako zástavu proti příspěvkům do zaměstnaneckého penzijního fondu. Napsal to dnes ekonomický list Financial Times. Firma se na tom dohodla se správcem, protože zaměstnancům na příspěvcích dluží už asi 862 milionů liber (asi 27 miliard Kč).
Whisky - ilustrační foto

Whisky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Jako zástava bude použito až 2,5 milionu barelů (asi 409 milionů litrů) zrající skotské whisky. To je množství, které odpovídá asi 180 naplněným olympijským bazénům.

Podnik přistoupil na to, že se správcovskou firmou založí partnerství, jehož úkolem bude vysoký deficit řešit. Díky tomu by měla být firma schopna v průběhu dalších 15 let generovat asi 25 milionů liber ročně a poukazovat je do fondu. Po 15 letech bude mít správce možnost whisky prodat zpět firmě Diageo za maximálně 430 milionů liber.

Diageo zároveň převede zhruba 50 milionů liber přímo do penzijního plánu, dalších asi 147 milionů liber bude na vázaném účtu. Částku 50 milionů liber má podnik ročně převádět už podle dosavadních pravidel.

Whisky jako aktivum, které Diageo použije, tvoří součást dohody vložit do penzijního plánu více než miliardu liber. Podmíněné hotovostní příspěvky na vázaný účet mají dosahovat 338 milionů liber. Návrh dohody bude nutné ještě předložit úřadu pro regulaci penzijních plánů.

Nabídka použít jako zástavu whisky ale podle listu The Wall Street Journal není úplně neobvyklá. Když podobné problémy řešila britská letecká společnost British Airways, jako zástavu použila dopravní letadla. Většinou ale firmy jako zástavu používají nemovitosti.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat