Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež poprvé požehnal astronautům do vesmíru

Ekonomika

  16:36
ISS/VATIKÁN - Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a raketoplánu Endeavour, který u orbitálního komplexu kotví, absolvovala telefonický rozhovor s Benediktem XVI. Ten se tak podle agentury DPA stal prvním papežem, který telefonoval do vesmíru.

Papež poprvé v historii žehnal do vesmíru astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici foto: Reuters

Astronauti z raketoplánu dnes rovněž prověřili tepelný štít své lodi a připravují se na nedělní výstup do volného kosmu. "Jsem velmi šťastný, že mám tuto mimořádnou příležitost s vámi hovořit," prohlásil papež, kterého podle DPA rozhovor s šestičlennou posádkou ISS a šesti astronauty z Endeavouru očividně zajímal.

Papežův telefonát z vatikánské knihovny živě přenášela americká vesmírná agentura NASA na svém webu. Benedikt se kosmonautů mimo jiné zeptal na problémy Země, změny životního prostředí a budoucnost planety.

Posádka Mezinárodní vesmírné stanice přijímá požehnání z Vatkánu od papeže Benedikta XVI.

Amerického astronauta Marka Kellyho se dotázal na zdravotní stav manželky Gabrielly Giffordsové, která se úspěšně zotavuje z velmi vážného střelného poranění hlavy, které jí před čtyřmi měsíci způsobil útočník v arizonském Tucsonu. V závěru rozhovoru kosmonautům pokynul a požehnal.

Před papežovým telefonátem astronauti prověřili tepelný štít, který chrání raketoplán před extrémními teplotami při návratu do zemské atmosféry.

Autoři: ,