Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Odškodné za vadné ‚pavoučí‘ vlaky. Německý výrobce má Českým drahám zaplatit desítky milionů

RegioSpider foto: Wikipedia

Maraton soudních pří národního dopravce s německým výrobcem motoráků má další pokračování. České dráhy by od společnosti Stadler měly dostat zaplaceno 54 milionů korun za to, že se u dodaných souprav projevily vážné konstrukční vady, které znemožňovaly jejich provoz.
  19:00

Konkrétně se železniční dopravce s významným evropským dodavatelem dohaduje o vozy označované marketingově jako RegioSpider. Pro vysvětlení: své regionální vozy ČD často označují jmény zvířat. 

České dráhy chtějí koupit autodopravce Vydos Bus. Pomohl by vyřešit problém s výlukami

Kromě výše zmíněných „pavouků“ mají také RegioSharky či RegioPantery. V tomto případe jde o vlaky z jedenáct let staré zakázky, které v bílomodrých barvách jezdily na Jizerskohorské železnici, což je soubor pěti tratí provozovaných v Libereckém kraji.

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil firmě ze Švýcarska (která však zmíněné vlaky vyrábí v německém závodu) kromě vyplacení desítek milionů navíc úroky z prodlení a náhradu nákladů řízení. Rozsudek není pravomocný, právníci Stadleru se samozřejmě mohou odvolat. „Vozy jsme provozovali na Jizerskohorské železnici (16 vlaků – pozn. red.). Konstrukční vady se týkaly například převodovek nebo opotřebení brzdových kotoučů a obložení,“ vylíčil mluvčí ČD Petr Štáhlavský.

Nebyl to tehdy v roce 2010 úplně šťastný nákup. Kvůli zakázce na 33 motoráků vedly dráhy se Stadlerem už pět soudních sporů, čtyři byly s různými výsledky ukončeny. „Neznámější z nich byl spor o smluvní pokutu za pozdní dodání v částce zhruba 13 milionů korun v případě zpoždění dodávky vozů pro kraj Vysočina. Ve prospěch ČD rozhodl soud I. stupně a jeho rozhodnutí následně potvrdil také odvolací soud,“ dodal mluvčí Šťáhlavský.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat