Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

KOMENTÁŘ: Budou lékaři odpovídat za rakovinu, kterou nerozezná umělá inteligence?

Umělá inteligence | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělá inteligence | foto: Reuters

PRAHA V dubnu zveřejnila univerzita v Heidelbergu studii, v níž porazil software zkušené dermatology z různých univerzitních klinik při diagnóze melanomu.

Software založený na strojovém učení a fungující na bázi neuronových sítí posuzoval 100 obrázků podle toho, zda se jednalo o neškodné mateřské znaménko nebo melanom. Jen sedm ze 157 univerzitních dermatologů mělo lepší výsledky než algoritmus, 14 jich dosáhlo stejného výsledku a 136 mělo horší diagnostické skóre.

Že nás stroje v lecčems trumfnou, není nic nového, přinejmenším od doby, kdy první počítač porazil mistra světa v šachu. Další body si připsala umělá inteligence v roce 2016 v ještě pozoruhodnějším případě, kdy samoučící software porazil po několika dnech učení nejlepšího hráče světa ve hře Go, která je nepoměrně komplexnější než šachy. To dokonce vedlo k sebekritickým úvahám samotného E. Muska, technického vizionáře naší doby, jestliže všechno co děláme v oblasti umělé inteligence, slouží k dobru lidstva.

Podobný pokus jako vědci v Heidelbergu realizoval Google už o dva roky dříve s dermatology z univerzity ve Stanfordu – tehdy prohrálo se strojem všech 20 odborných lékařů.

Z medicínského hlediska je tato technologie život zachraňující – mimo jiné i proto, že diagnózu často neurčují dermatologové, ale lékaři méně specializovaní, a právě u rakoviny kůže má časný záchyt významný vliv na šanci na uzdravení.

Stejně jako v radiologii se zde ukazuje potenciál strojového učení-machine learning, často označovaného jako umělá inteligence. Navíc platí, že stroj není nikdy unavený, nebolí ho hlava ani nemá kocovinu nebo příliš mnoho starostí.

Právní otázky

Proč o tom píše právník? Existuje množství právních témat, například možné dominantní postavení na trhu u softwaru, který bude disponovat databází se stovkami tisíc obrázků – za jakých podmínek bude licencován? Musejí existovat povinné licence, jak se o tom diskutovalo u léků, kdy si chudší země nemohly dovolit drahé léky na HIV? Jaká pravidla by platila pro povolení užívat software v klinické praxi? A jak by to bylo s úhradu jeho použití pojišťovnami?

Ještě zajímavější je ale odpovědnost dermatologů. Odpovídá dermatolog, který tento software nebude používat, za rakovinu kůže, která se vyvine u jeho pacienta z melanomu, který by stroj byl schopen identifikovat, člověk jej ale nerozpoznal? Pokud lékař nepoužije dostupnou techniku, která je pro něj dostupná i a cenově a odpovídá současnému stavu vědy, pak zřejmě ano.

A ještě důležitější věc: co se stane, když software nerozpozná zjevnou rakovinu kůže? Odpovídá za toto pochybení dermatolog, nebo výrobce software? Musím pak podávat žalobu v USA v Německu nebo v Čině, pokud tam byl přístroj vyroben? I lékař přece dnes nese trestněprávní riziko, pokud z nedbalosti zraní pacienta nebo ho dokonce usmrtí. Jak je to s odpovědností operujícího robota, který v normálním případě operuje lépe, než člověk, nebo dokonce se softwarem, který z nedbalosti nerozezná jasný případ rakoviny kůže? Musí robot do vězení? Nebo programátor software? Půjde o škodu způsobenou vadou výrobku?

Pesimisté vidí umělou inteligenci jako ohrožení dosavadního obchodního modelu nejen u lékařů, ale i právníků, protože samoučící stroje skutečně mohou dělat množství věcí nepoměrně efektivněji, než nejlepší sebemotivovanější člověk. Ale zhodnocení toho, zda má smysl operovat, stejně jako realizace zákroku – byť i zde možná bude brzy běžná robotická podpora – nebo etické posouzení následků, zůstane prozatím na člověku. Tedy minimálně v dohledné budoucnosti se nemusí advokáti ani dermatologové bát, že by přišli o práci.

Autor je právník a řídící partner advokátní kanceláře bpv BRAUN PARTNERS.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na katerina.kolarova@lidovky.cz.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!