• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Marian Jurečka

Marian Jurečka | foto: Petr Topič, MAFRA

Řešit sucho jsme měli už čtvrt století, říká Jurečka

Ekonomika
  •   12:42
Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka v rozhovoru pro sobotní vydání LN, který připravili Kateřina Surmanová a Adam Junek mimo jiné říká, že řešit sucho jsme měli už čtvrt století. Zapomnělo se prý na to, že protipovodňová opatření mohou pomoci i v období extrémního sucha.

LN: Minulý týden jste představil novelu vinařského zákona, který souvisí s celkovým tažením za kvalitními potravinami. Sliboval jste posílení kontrol, to se stalo?
Ano. V průběhu letošního roku jsme posílili počet pracovníků Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) o pětadvacet lidí, z toho dvacet šlo do terénu, zbytek na správní řízení. Vidíme to jednak v nárůstu počtu kontrol – za celý loňský rok inspekce udělila pokuty za celkem 99 milionů. Na konci letošního srpna to bylo 101 milionů, jsme skoro na dvojnásobku. Navíc od 1. ledna můžeme kontrolovat i­veřejné stravování, takže se to odráží na počtu uzavíraných provozoven, včetně těch s dlouhou historií.

LN: Koaliční smlouva hovořila také o­zpřísnění trestů v rámci kontroly kvality potravin. Chystá se zvýšení pokut?
Už loni jsme v rámci novely o potravinách a tabákových výrobcích zvýšili sazby u některých pokut. Nejvyšší hranice deseti se zvedla na padesát, tři jsme zvedli na deset. Zvýšení už nastalo. Stav odráží i to srovnání výše udělených pokut.

LN: K té nejvyšší sazbě se asi ještě nesáhlo?
Ne. Já jsem říkal, že pokuty mají mít výchovný charakter, ale pokud vidíme, že daný provozovatel nedělá žádná opatření, pokuta je opakovaně za stejnou věc, pak k té nejvyšší částce sáhneme. Jsou tu firmy, v jejichž obratu je i 50 milionů zanedbatelná část.

Autoři: Adam Junek Lidové noviny