Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Souprava pro Varšavu vyjede i v pražském metru. Škoda v Česku otestuje novou jednotku

Škoda Transportation představila první kompletní soupravu metra pro Varšavu foto: ČTK

Škoda Transportation představila první kompletní soupravu metra pro Varšavu. Zakázka na 45 šestivozových souprav je téměř za osm miliard korun. Souprava je nyní na zkušební koleji v plzeňském závodě a chystá se na testovací jízdy, které budou postupně na zkušebním okruhu ve Velimi, v pražském metru i v metru ve Varšavě.
  17:01

Výrobce Škoda Transportation dodává vozy městskému dopravci Metro Warszawskie. Ve finální montáži už je druhá souprava, která bude dokončená velmi brzy. 

„Projekt aktuálně zaměstnává stovky lidí, a to nejen v rámci naší skupiny. Svařování hliníkových skříní a lakování probíhalo v Ostravě, finální montáž a první testování v Plzni. Na vývoji a výrobě se podílelo mnoho dodavatelů z Polska,“ řekl prezident skupiny Škoda Transportation Petr Brzezina.

Podle něj jde o průlomovou zakázku v oblasti městských kolejových vozidel, protože tendr ve Varšavě byl při vyhlašování jedním z největších v Evropě. Varšava se stane osmým evropským hlavním městem, kde budou jezdit škodovácká vozidla. Součástí zakázky jsou dodávky náhradních dílů, simulátor, rozšířené záruky a školení.

Plně průchozí souprava

Podle viceprezidenta skupiny pro realizaci Zdeňka Sváty jde o nejmodernější plně průchozí soupravu. „Teď vstupuje do stadia oživování a typových zkoušek. Následovat bude statické a dynamické oživování. Výhledově jsou to týdny až měsíce jízdních zkoušek, abychom vše odladili. Jde o standardní proces, který musí podstoupit všechny nové modely,“ řekl.

Primátor Varšavy Rafal Trzaskowski kvitoval, že už se první nový vlak začal testovat. „Doufám, že se v hlavním městě objeví na jaře 2022. Obyvatelé se něj hodně těší, protože v polovině příštího roku budou dokončeny práce na výstavbě dalších stanic metra v Bemowu a Targówku,“ řekl.

Soupravy nabízejí přehledný vnější i vnitřní informační audiovizuální systém. Kapacita jedné soupravy je 1500 lidí. Skříň vozů je hliníková a vyrábí se v ostravském závodě Škodovky, největším obráběcím centru v Evropě. Délka jednoho vozu je 20 metrů a celková délka soupravy 118 metrů. Maximální rychlost souprav je 90 km/h. „Umožňují plnohodnotné elektrodynamické brzdění při všech režimech obsazení s preferencí rekuperačního brzdění, při němž je elektřina předávaná zpět do napájecí soustavy,“ dodal mluvčí plzeňské strojírenské skupiny Jan Švehla.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat