130 let

Kodaňská sjezdovka. Na počátku velkých děl je odvaha zadavatele. Ten v Kodani chtěl „atraktivně zabalit spalovnu, teplárnu a elektrárnu v jednom, aby byl zaručen rekreační přínos pro město a jeho obyvatele“. Někoho muselo napadnout, že lze spojit zdánlivě nespojitelné. Architektům se to povedlo: Bjarke Ingels budovu navrhl nejen pěknou, ale uzpůsobil ji i pro sjezdovku. | foto: COBENHILL

Na počátku velkých děl je odvaha zadavatele. V Kodani mají sjezdovku hned vedle spalovny

Ekonomika
  •   10:00
Novou budovu pražské filharmonie chce město pojmout ve velkém stylu. Vítězem soutěže se stalo studio BIG dánského architekta Bjarkeho Ingelse. Ten se svým týmem stojí za řadou výjimečných staveb na několika kontinentech.

Stejně jako v Praze si u řady z nich hraje se střechou. Vyplatí se proto připomenout jeho spalovnu odpadu v dánské Kodani. Umělý vršek se sjezdovkou Cobenhill ukazuje, že s odvahou lze pojmout i ty nejobyčejnější a běžně opomíjené stavby. Pozornost si může zasloužit i rozvodna na sídlišti nebo elektrárna. Mohou se stát dominantou míst. A stejně jako Cimrman přinesl Pražanům moře, Ingelse přinesl do placatého Dánska horu.

Když v Kodani řeknou, že mezi nejzajímavější stavby patří spalovna, nemusí to vůbec znamenat, že je to nudné město, kde nestojí nic, co by stálo za pozornost. Jde naopak o to, že i spalovna Amager Bakke dostala novou funkci a na její střeše se vybírá vstupné nejen za vyhlídku, ale i za možnost se svést na svahu. To mimochodem vyjde v přepočtu na 500 korun za hodinu, roční permanentka pak na více než 8000. Sjezdovka funguje celoročně. Na místě je také nejvyšší lezecká stěna v Evropě.

Pořád jde o užitečnou stavbu, jež ročně zpracuje na 400 tisíc tun odpadu a vyrábí z něj energii, jíž zpátky zásobuje město. Ingels chtěl vytvořit spalovnu, k níž by lidé chodili trávit volný čas. A to se také děje, o sobotách je sjezdovka vytížená. Těžko říct, jestli se něco takového někdy podaří třeba v pražských Malešicích.

Autor: Roman Šitner