23. srpna 2013 22:19 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fitch zhoršil výhled polského ratingu. Z pozitivního na stabilní

Ratingová agentura Fitch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratingová agentura Fitch | foto: Reuters

VARŠAVA Ratingová agentura Fitch zhoršila výhled úvěrového hodnocení Polska z pozitivního na stabilní. Reaguje tak na rozhodnutí tamní vlády uvolnit rozpočtovou disciplínu a umožnit nárůst letošního rozpočtového schodku.

Samotný rating agentura ponechala na stupni A-minus. To je dva stupně pod ratingem, jímž Fitch hodnotí závazky České republiky. Dřívější pozitivní výhled signalizoval, že by Fitch mohla přistoupit ke zlepšení polského ratingu.

ČTĚTE TAKÉ:

Polská vláda schválila zvýšení limitu pro letošní rozpočtový schodek o 16 miliard zlotých, tedy zhruba o procento hrubého domácího produktu, na 51,6 miliardy zlotých (313 miliard Kč).

Polsko je jedinou zemí Evropské unie, která se za finanční krize vyhnula recesi. Zpomalování hospodářského růstu nicméně ukazuje, že Polsko zasáhly negativní dopady dluhové krize v eurozóně.

Agentura Fitch předpokládá, že polský HDP letos stoupne o 1,2 procenta. Napřesrok počítá se zrychlením růstu na 2,4 procenta a v roce 2015 čeká tříprocentní růst. "Polsko nicméně vzhledem ke svým obchodním a finančním vazbám zůstává závislé na vývoji v eurozóně," upozornila Fitch.

Lidovky.cz, ČTK