Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Konec billboardů v Praze se nekoná. Mimo památkovou zónu smí být všude

Exprimátor Tomáš Hudeček patří mezi největší kritiky nového znění stavebních předpisů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprimátor Tomáš Hudeček patří mezi největší kritiky nového znění stavebních předpisů. | foto: Svaz provozovatelů venkovní reklamy

PRAHA Pražští radní schválili znění nových stavebních předpisů. Vně pražské památkové rezervace a ochranných zón budou billboardy jakékoli velikosti. Všechny reklamní plochy nad čtyři metry čtvereční ale budou muset stát minimálně sto metrů od sebe.

V památkově chráněných lokalitách bude zakázána veškerá volně stojící reklama. „Stavební úřady navíc mohou územním nebo regulačním plánem vyloučit reklamu zcela,“ vysvětlil šéf pracovní skupiny František Korbel.

Novela má nabýt účinnosti od začátku příštího roku. Do té doby se metropole řídí obecnými stavebními předpisy.

Původní stavební předpisy, které na začátku roku kvůli výtkám zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj, zcela zakazovaly reklamu nad šest metrů čtverečních. Regulace se ale týkala pouze

zastavitelného území, nevztahovala se tedy třeba na billboardy zaplavenou Jižní spojku, která stojí v takzvaném nezastavitelném území města.

Novela podle náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ) klade důraz na volnou prostupnost města, zejména pro pěší a cyklisty, na alternativní způsoby dopravy a carsharing a na energetickou šetrnost budov. Novinkou je povinnost využívat dešťovou vodu a také teplo z odpadních vod. Stavaři budou mít povinnost do budov umisťovat vyšší zárubně dveří, místo obvyklých dvou metrů budou dveře vysoké 210 centimetrů. Zůstávají požadavky na proslunění, ač zmírněné, a na výškovou regulaci budov. Počítá se s redukcí parkovacích míst na veřejných prostranstvích.

Novela míří do připomínkového řízení, vyjádřit se tak k ní budou moci všechny městské části. Do konce července ji magistrát pošle ke schválení, takzvané notifikaci Evropské komisi. Pak půjde znovu do rady, vyplývá z projednaného usnesení. Zpřísnění se týká rozměrů reklamních zařízení na fasádách domů. Původní rozměr tři krát dva metry čtvereční se zmenší na dva krát 1,5 metru. Plakáty navíc budou sloužit pouze k označení instituce, která v daném domě sídlí, řekl náměstek.

Pražské stavební předpisy vyvolávají v Praze už několik měsíců bouřlivou debatu. Jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Jejich původní verzi schválila loni v létě minulá rada města pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka. A právě on novelu kritizuje.

Dnes opoziční zastupitel Hudeček kritizoval přístup novely k regulaci reklamy. Podle něj není prakticky žádná.

„Pravidlo, podle něhož musí být billboardy sto metrů od sebe, je směšné, když mohou být billboardy všude, vyjma památkové zóny, a mohou být libovolně velké,“ řekl Hudeček. 

Podle něho takto žádné billboardy z města nezmizí. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) argumentuje, že Praha změnou regulace vyhověla námitkám Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nechtěli jsme dát záminku k tomu, aby úřad připravovanou novelu zrušil, nebo aby ministerstvo pro místní rozvoj zcela zrušilo možnost metropole mít vlastní stavební předpisy, tvrdí.  

Předseda pražské ODS Filip Humplík naopak vítá, že město hodlá diskutovat se starosty a chce zapracovat jejich připomínky.

Novela označovaná za věcnou by měla být platná letos na podzim, její účinnost je pak plánovaná od 1. ledna 2016.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.