Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Konec billboardů v Praze se nekoná. Mimo památkovou zónu smí být všude

Exprimátor Tomáš Hudeček patří mezi největší kritiky nového znění stavebních předpisů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprimátor Tomáš Hudeček patří mezi největší kritiky nového znění stavebních předpisů. | foto: Svaz provozovatelů venkovní reklamy

PRAHA Pražští radní schválili znění nových stavebních předpisů. Vně pražské památkové rezervace a ochranných zón budou billboardy jakékoli velikosti. Všechny reklamní plochy nad čtyři metry čtvereční ale budou muset stát minimálně sto metrů od sebe.

V památkově chráněných lokalitách bude zakázána veškerá volně stojící reklama. „Stavební úřady navíc mohou územním nebo regulačním plánem vyloučit reklamu zcela,“ vysvětlil šéf pracovní skupiny František Korbel.

Novela má nabýt účinnosti od začátku příštího roku. Do té doby se metropole řídí obecnými stavebními předpisy.

Původní stavební předpisy, které na začátku roku kvůli výtkám zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj, zcela zakazovaly reklamu nad šest metrů čtverečních. Regulace se ale týkala pouze

zastavitelného území, nevztahovala se tedy třeba na billboardy zaplavenou Jižní spojku, která stojí v takzvaném nezastavitelném území města.

Novela podle náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ) klade důraz na volnou prostupnost města, zejména pro pěší a cyklisty, na alternativní způsoby dopravy a carsharing a na energetickou šetrnost budov. Novinkou je povinnost využívat dešťovou vodu a také teplo z odpadních vod. Stavaři budou mít povinnost do budov umisťovat vyšší zárubně dveří, místo obvyklých dvou metrů budou dveře vysoké 210 centimetrů. Zůstávají požadavky na proslunění, ač zmírněné, a na výškovou regulaci budov. Počítá se s redukcí parkovacích míst na veřejných prostranstvích.

Novela míří do připomínkového řízení, vyjádřit se tak k ní budou moci všechny městské části. Do konce července ji magistrát pošle ke schválení, takzvané notifikaci Evropské komisi. Pak půjde znovu do rady, vyplývá z projednaného usnesení. Zpřísnění se týká rozměrů reklamních zařízení na fasádách domů. Původní rozměr tři krát dva metry čtvereční se zmenší na dva krát 1,5 metru. Plakáty navíc budou sloužit pouze k označení instituce, která v daném domě sídlí, řekl náměstek.

Pražské stavební předpisy vyvolávají v Praze už několik měsíců bouřlivou debatu. Jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Jejich původní verzi schválila loni v létě minulá rada města pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka. A právě on novelu kritizuje.

Dnes opoziční zastupitel Hudeček kritizoval přístup novely k regulaci reklamy. Podle něj není prakticky žádná.

„Pravidlo, podle něhož musí být billboardy sto metrů od sebe, je směšné, když mohou být billboardy všude, vyjma památkové zóny, a mohou být libovolně velké,“ řekl Hudeček. 

Podle něho takto žádné billboardy z města nezmizí. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) argumentuje, že Praha změnou regulace vyhověla námitkám Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nechtěli jsme dát záminku k tomu, aby úřad připravovanou novelu zrušil, nebo aby ministerstvo pro místní rozvoj zcela zrušilo možnost metropole mít vlastní stavební předpisy, tvrdí.  

Předseda pražské ODS Filip Humplík naopak vítá, že město hodlá diskutovat se starosty a chce zapracovat jejich připomínky.

Novela označovaná za věcnou by měla být platná letos na podzim, její účinnost je pak plánovaná od 1. ledna 2016.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...