Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

'Platíme příliš daní!' protestují odboráři proti Berlusconiho úsporám

Silvio Berlusconi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvio Berlusconi | foto: Reuters

ŘÍM Tisíce zaměstnanců a důchodců dnes demonstrovaly v Římě na protest proti hospodářské politice kabinetu Silvia Berlusconiho a za prosazení daňové reformy.

Italské odborové organizace UIL a CISL zorganizovaly protesty s požadavkem na snížení daní pro nízkopříjmové skupiny, tedy hlavně dělníky, důchodce a rodiny s dětmi, ale také pro firmy. Chtějí také, aby stát více bojoval proti daňovým únikům a aby naopak zvýšil daně z příjmů z burzovních investic.

"Potřebujeme dostat zpátky naše peníze, peníze, které platíme na daních. Platíme příliš daní," řekl odborářský aktivista v důchodu Emilio Baratto, kterého obklopovali další demonstranti mávající vlajkami, třímající transparenty a držící nafukovací balony.

Největší a nejradikálnější italská odborová organizace, Italská všeobecná konfederace práce (CGIL), se dnešní akce podle očekávání nezúčastnila, protože ji dělí neshody s UIL a CISL, a proto si vyhlašuje vlastní protestní akce.

Tyto umírněnější svazy totiž souhlasí mimo jiné s opatřeními firem v čele s automobilkou Fiat na uzavírání flexibilnějších pracovních smluv s dělníky podle momentálních výrobních potřeb závodů.

Odbory znesvářila také vládní opatření umožňujících postupně zvyšovat důchodový věk, a to o tři roky do roku 2050. UIL a CISL to schvalují.

Italský úsporný plán

Italští poslanci koncem července definitivně schválili úsporný plán ve výši 25 miliard eur (zhruba 625 miliard Kč), který stanoví sérii rozpočtových škrtů, jež mají vést k ozdravení státních financí, Podle tohoto plánu mají být mimo jiné na tři roky zmraženy mzdy státních úředníků, o deset procent snížen rozpočet ministerstev a sníženy další státní náklady a má být posílen boj proti daňovým únikům.

Opatření se týkají let 2011 a 2012 a mají Římu umožnit snížit státní deficit z loňských 5,3 procenta hrubého domácího produktu na 2,7 procenta HDP v roce 2012.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu
5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu

Hladký a rychlý porod je snem každé nastávající maminky. Jak se na něj připravit, aby proběhl podle vašich představ? Vyzkoušejte rady našich...