8. září 2015 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát má přes 1,5 milionu nemovitostí. Část z nich „vlastní“ neexistující úřady

Pole řepky olejky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pole řepky olejky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Mapa majetku státu, kterou nově vytvořil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), obsahuje téměř 1,63 milionu nemovitostí. Z toho je 1,58 milionu pozemků, přes 43 tisíc staveb a 784 bytových a nebytových jednotek. Na tiskové konferenci o tom v úterý informovala šéfka úřadu Kateřina Arajmu.

Přes 25 tisíc nemovitostí je přitom vedených na 1380 neexistujících či likvidovaných státních institucí, vyplývá z mapy. Z toho přes 24 tisíc jsou pozemky, 892 staveb a 22 jednotek. Nejvíce takových nemovitostí se nachází v Praze, okresech Litoměřice, Česká Lípa a Teplice. Podle Arajmu jsou nemovitostí stále psané například na bývalé Federální ministerstvo pro technický a investiční rozvoj, Federální ministerstvo obrany, Lucernafilm nebo státní podnik Gramofonové závody.

„Situací jsme se začali okamžitě zabývat. Předpokládám, že první výsledky budou do konce letošního roku,“ uvedla Arajmu. Úřad podle ní zaslal svým územním pracovištím instrukce, aby zmapovaly, zda neexistující firmy nemají právní nástupce. „Pokud ano, tak je vyzveme, aby si udělali pořádek v katastru nemovitostí. Tam kde není nástupce, tak se stanou majetkem ÚZSVM,“ dodala šéfka úřadu.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?