Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda chce zabránit posilování koruny

PRAHA  Privatizační příjmy budou podle dohody mezi Českou národní bankou a vládou uloženy na devizový účet ČNB, případné státní dluhopisy v cizí měně bude stát zajišťovat proti kurzový rizikům a peníze z EU zůstanou mimo devizový trh. Dohoda má za cíl zamezit dalšímu posilování koruny.

Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek. Koruna k euru za poslední tři čtvrtletí posílila zhruba o tři koruny.

"Smyslem dohody je vyhnout se devizovém trhu. Konvertovat peníze na devizovém trhu znamená posilovat korunu," uvedl ministr. Veškeré devizové operace veřejného sektoru by se tak měly uskutečnit mimo devizový trh. Například příjmy z privatizace, které jsou většinou v eurech, nebudou převedeny na koruny a budou uloženy na devizovém účtu ČNB nebo v cizí měně budou vyčleněny na důchodovou reformu.

"Pokud budeme potřebovat tyto peníze čerpat, tak to budeme dělat devizovými
swapy, tedy opět bez dopadu na kurz," uvedl Kalousek. Devizový swap je nákup nebo prodej zahraniční měny s tím, že v předem dohodnutém termínu v budoucnosti se uskuteční zpětná operace.

V případě, že vláda bude potřebovat převést peníze z fondů EU na české koruny, ČNB tento krok neprovede a devizovém trhu, ale využije vlastních devizových rezerv.

Česká měna po zveřejnění neoficiálních informací o schválení dohody oslabila před 11:00 téměř o 20 haléřů až na 25,22 Kč/EUR. Po 13:40 se obchoduje kolem 25,10 Kč/EUR.

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!