• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Exekutoři. | foto: David Port, Lidové noviny

Úvěry 2 - Jak řešit problémy se splácením

Ekonomika
  •   15:29
PRAHA - Půjčit si tak, abychom svého rozhodnutí později hořce nelitovali, vyžaduje alespoň základní znalost principu, na kterém půjčky fungují. Konkrétní nabídku úvěru je třeba zvažovat posouzením základních parametrů.

Včera jsme si řekli něco o úrokové sazbě, RPSN a době splatnosti. Dnes budeme v problematice půjček pokračovat. Krátce zmíníme další důležité parametry. Pak se posuneme do fáze, kdy se splácení dluhů stává čím dál obtížnější.

Navýšení, tedy částka, o kterou půjčený objem peněz přeplatíte, se nezvyšuje jen o úrok, ale také o různé poplatky - nejčastěji za poskytnutí úvěru a vedení úvěrového účtu. Před podpisem smlouvy se informujte, jestli lze půjčku předčasně splatit. To pro případ, že byste se v budoucnu dostali k většímu obnosu peněz a úvěru se chtěli dřív zbavit. Předčasné splacení zpravidla možné je, většinou si za ně ale věřitelská společnost účtuje nějaký sankční poplatek.

Exekutor smí...

navrhnout soudu, aby se dluh srážel z vašeho platu
zabavit peníze na účtu v bance, stavební spořitelně, penzijním fondu apod. (a to i na účtech manžela)
 zabavit váš majetek a jeho prodejem pohledávku uspokojit (smí vstoupit do bytu, i když nejste doma, a majetek - kromě základního vybavení - rovnou odvézt)
 zabavit majetek, o kterém si myslí, že patří vám, ale ve skutečnosti patří někomu jinému; skutečný majitel pak musí podat žalobu k soudu, aby svůj majetek získal zpět

Proti tomu, že nebudete na splátky mít, třeba kvůli ztrátě zaměstnání nebo nemoci, se můžete pojistit. Někdy je to dokonce povinnost - např. některé banky vyžadují (nebo velmi doporučují) uzavřít životní pojištění k hypotéce.

Když se dostanete do situace, že máte více různých půjček a každou třeba splácíte jiný den v měsíci, nebo je celková splátka příliš vysoká, řešením může být přefinancování. To znamená, že si vezmete další úvěr, ale tak vysoký, aby pokryl staré dluhy. Takto si ušetříte starosti s přemýšlením, kterou splátku jste už uhradili, protože budete splácet jen jednou měsíčně. Dluh si můžete také rozložit na delší dobu a tím si měsíční splátku snížit. Nehledě na to, že starší úvěry mohou být oproti novému nevýhodné a drahé. Čím dál více bank tuto možnost nabízí v produktu obecně nazvaném konsolidace úvěrů. Ten je však určen jen pro dlužníky, kteří pravidelně splácejí a nejsou tedy v úvěrovém registru zařazeni jako neplatiči.
Pokud víte, že se můžete brzy dostat se splácením půjčky do problémů, neváhejte a banku nebo jiného věřitele kontaktujte a zkuste se domluvit na náhradním řešení. Banka je vždy vstřícnější k dlužníkům, kteří s ní komunikují a snaží se svou situaci řešit. Může vám povolit například odklad splátek.

Dlužník, který své dluhy nesplácí, se objeví jako neplatič v úvěrových registrech. Riskuje tak, že už v budoucnu žádný další úvěr nedostane. Která banka či splátková společnost by riskovala půjčit někomu, kdo své závazky nehradí. Navíc - když nesplácíte, můžete si být téměř jisti, že se za nějakou dobu ocitnete tváří v tvář exekutorovi.

Alternativou, jak řešit předlužení, bude od července osobní bankrot. Dlužníkovi pak buď pět let zůstává jen životní minimum -z ostatních příjmů se hradí dluh, nebo se rozprodá jeho majetek.

Autor: Eva Moniová
  • Vybrali jsme pro Vás