130 let

Starý činžák na Sladovém ostrově v centru Vratislavi, který jako jediný z celého bloku domů přežil bombardování na konci druhé světové války, vytváří s moderní dostavbou harmonický celek spojený prosklenou střechou. Z terasy je výhled na centrum města. Odvážnou přestavbu navrhlo nizozemské studio MVRDV ve spolupráci s vratislavským protějškem Q2 | foto: MVRDV – JULIUSZ SOKOŁOWSKI

Z ruiny je klenot města. Místo vybombardovaného bloku vyrostla ve Vratislavi oceňovaná kancelářská budova

Ekonomika
  •   12:00
Spojovat staré s novým nebývá snadné. Příklad úspěšné realizace je vidět za hranicemi, v polské Vratislavi. Projekt Concordia Design (nazvaný podle firmy, která tam sídlí) se stal dokonce kancelářskou budovou roku podle serveru Archdaily.com.

Na Sladovém ostrově (Wyspa Słodowa) v centru města stálo od konce druhé světové války omšelé torzo vybombardovaného bloku domů, jemuž nikdo nevěnoval pozornost. To se změnilo na konci minulého století, kdy místní začali lokalitu vnímat jako něco, čím je pro Newyorčany Central Park.

Starý činžák na Sladovém ostrově v centru Vratislavi, který jako jediný z...
Starý činžák na Sladovém ostrově v centru Vratislavi, který jako jediný z...

V Česku rostou útulny. Domečky, nabízející přístřeší i luxus na malém prostoru

Nizozemské studio MVRDV ve spolupráci s vratislavským protějškem Q2 navrhlo zásadní přestavbu. Při ní však zachovalo všechny historické prvky stávající budovy a doplnilo je moderní dostavbou. Poprvé od spojeneckého bombardování v roce 1945 je budova opět celistvá. Starou a novou část budovy, které architekti popisují jako formální a neformální, propojuje výrazná prosklená střecha.

Změna byla od začátku plánována tak, aby se místo stalo důležitým bodem Vratislavi. Vedle kanceláří vznikl prostor pro kulturní akce, kavárna i místo, kde se dá posedět a najíst. Má jít o důležitý bod pro všechny návštěvníky ostrova.

„Jednou z nejzajímavější věcí na Vratislavi je rušný život na březích řeky. A srdcem těchto aktivit je Sladový ostrov, je to unikátní místo,“ říká Nathalie de Vriesová ze studia MVRDV. Cílem architektky a jejích kolegů nebylo nic menšího než udělat z budovy magnet, který bude návštěvníky přitahovat na ostrov.

Autor: Roman Šitner
  • Vybrali jsme pro Vás