Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smluvní změny. Operátoři už vám o všech nebudou muset říkat

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Mobilní operátoři nebudou muset přímo informovat klienty o smluvních změnách, které označí za nepodstatné. Senát to schválil navzdory obavám, že tím zhorší postavení majitelů mobilních telefonů a že Česko by za to mohlo být sankcionováno Evropskou unií.
Volání mobilním telefonem - ilustrační foto

Volání mobilním telefonem - ilustrační foto foto: Shutterstock

Obhájci změny v zákoně o elektronických komunikacích argumentovali tím, že takováto praxe už platí v jiných zemích EU a že sníží administrativu.

Před přijetím změny varoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Zhoršila by postavení zákazníků mobilních operátorů a je také v naprostém rozporu s právem EU, uvedl v pondělí předseda tohoto úřadu Jaromír Novák.

Oslabení pozice klienta

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) jeho tvrzení zpochybnil s tím, že tento postoj byl ještě nedávno v ČTÚ menšinový a že Evropská komise zatím požádala Česko pouze o vysvětlení úpravy. Senátorka Alena Dernerová (za Severočechy.cz) přesto neúspěšně požadovala zamítnout novelu, která senátorům zabrala půldruhé hodiny.

„Přílepek, který bere práva spotřebitelům a oslabuje jejich postavení vůči operátorům, vznikl v Poslanecké sněmovně a ve středu ho schválil Senát. Nadále budeme hledat všechny dostupné cesty, aby český spotřebitel zůstal ochráněn podle evropského standardu, a uděláme pro ochranu zákazníků telekomunikačních operátorů vše, co bude v našich silách,“ reagoval na schválení novely Novák. Poukázal také na to, že Evropská komise se již novelou začala neformálně zabývat.

Kritizovanou změnu vložila do vládní novely zákona o elektronických komunikacích sněmovna. Podle nového ustanovení budou muset operátoři přímo vyrozumět své klienty jen o obsahu podstatných změn smlouvy, a nikoliv o jakékoli smluvní změně. To se týká i informace o možnosti odstoupit od smlouvy bez sankce, kterou by nově dostávali jen klienti se smlouvou na dobu určitou, pokud by se zhoršovaly jejich podmínky.

Měsíc předem

Dosud musí být klienti o každé změně nejméně měsíc dopředu přímo informováni, včetně poučení o právu na odstoupení od smlouvy, pokud se změnou nebudou souhlasit. Nově by se tato povinnost měla omezit pouze na to, že operátor sdělí zákazníkovi informaci, že se smluvní podmínky k určitému dni mění, a je na klientovi, aby se sám zajímal, o jakou změnu se jedná. Bude ale platit, že změny musí operátor i poskytovatel připojení k internetu zveřejnit měsíc předem.

Současný zákon stanoví, že podstatnými náležitostmi smlouvy jsou například údaje o ceně, způsobu jejího určení, způsoby uplatňování reklamací nebo cena za přenesení telefonního čísla. Nově má platit, že pokud jde o podstatnou změnu smlouvy vedoucí ke zhoršení postavení účastníka, je operátor povinen ho prokazatelně informovat o jeho právu ukončit smlouvu bez sankce, pokud na nové podmínky nepřistoupí.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle telekomunikačního experta Jiřího Peterky je z procesu schvalování cítit lobby mobilních operátorů, kteří se snaží bránit ukončování smluv před uplynutím doby jejich trvání. Operátoři naopak prostřednictvím své asociace tvrdí, že novela bude mít na zákazníky minimální dopad a pouze odstraňuje absurditu, že pokud zákazník získal výhody nebo se mu zlepšila kvalita služby, mohl bez sankcí odstoupit od smlouvy, přestože měl u operátora závazek.

Původní vládní předloha především dávala zákon do souladu s novým kontrolním řádem a zpřesňovala pravidla kontroly. Do zákona doplnila tresty - například až desetimilionovou pokutu - za porušování některých povinností, které vyplývají z evropského nařízení o roamingu. Česko mělo toto doplnění provést už k 1. červenci loňského roku, upozornil Mládek. Podobně novela doplnila zákon o poštovních službách, v němž chyběly sankce za porušení povinnosti zachovávat mlčenlivost o poskytnuté poštovní službě. Také za to bude hrozit až desetimilionová pokuta.

Senátoři novelu schvalovali nadvakrát, což v horní komoře není běžné. Poprvé byla přijata nejtěsnější většinou 30 z 58 přítomných senátorů, senátor ODS Petr Bratský ale výsledek hlasování zpochybnil. Při druhém hlasování zvedlo ruku pro novelu opět 30 senátorů, ale už jen z 50 přítomných.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat