130 let

| foto: © ISIFA, Lidové noviny, Ondřej Němec, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Čistka na obraně: První údery schytali Vondrovi lidé

  •   14:18

Nová ministryně Karolína Peake (LIDEM) odstartovala personální změny, s nimiž nepočítal premiér Petr Nečas (ODS) ani prezident Václav Klaus.

Po pár hodinách ve funkci nová ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) rozprášila tým svého předchůdce Alexandra Vondry (ODS). Nejen ve svém resortu, ale i ve zbrojařských kruzích tím doslova vyvolala paniku. Podle informací ČESKÉ POZICE z několika důvěryhodných zdrojů zněla původní dohoda ministryně Peake s premiérem Petrem Nečasem a Vondrou tak, že žádné čistky v resortu obrany neprovede. Skutečnost je však opačná.

Ve středu 12. prosince Vondrovi lidé předali nové ministryni informace o fungování a směřování ministerstva, přičemž Peake ani slovem nenaznačila, že by se někoho hodlala zbavit. Ve čtvrtek ráno však její stín Pavel Kotrba (poslanecký asistent Peake a šéf jejího kabinetu na Úřadu vlády) začal doručovat odvolání. Nejprve ho obdržel první náměstek Vlastimil Picek, poté náměstek pro obranné akvizice a šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant, ředitel kabinetu František Šulc a Vondrův poradce Filip Benda.

Kontroverzní prohlášení

Šokovala i forma doručení. Picek se dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE dozvěděl o výpovědi „mezi dveřmi“, náměstek Bulant si o svém konci ve funkci přečetl na zpravodajském webu. Bulant byl v říjnu povýšen do hodnosti brigádního generála a je na rozdíl od ostatních Vondrových spolupracovníků stále vojákem z povolání. V listopadu si o 3,5 roku prodloužil služební závazek. Peake mu zřejmě bude muset v armádě nabídnout jiný post.

Dle Peake je důvodem Pickova odchodu to, že funkci prvního náměstka považuje za „výsostně politickou“. Bulanta zase dohnala dosud nevyřešená otázka nákupu armádních uniforem, o níž píšeme níže.

Dle Peake je důvodem Pickova odchodu to, že funkci prvního náměstka považuje za „výsostně politickou“Ostře se ve čtvrtek odpoledne vyjádřil k odvoláním Václav Klaus. Dle prezidenta ho premiér před jmenováním Peake ministryní obrany ubezpečil, že bude zajištěna kontinuita fungování ministerstva a že se o ni postará první náměstek ministra Picek, jenž byl v minulosti šéfem Klausovy Vojenské kanceláře. „Buď jsem byl oklamán já panem premiérem, nebo byl oklamán pan premiér paní ministryní,“ řekl prezident webu Novinky.cz. V každém případě Karolína Peake ukázala Klausovi, že není žádná křehotinka, jak ji prezident před příchodem na ministerstvo obrany nazval.

„Jako ministryně obrany mám plné právo si vybrat své spolupracovníky,“ kontrovala později odpoledne Peake. Mezi důvody změn včetně odvolání Picka zmínila i cíl — posty na ministerstvu obrany chce ponechat především civilistům. „Obsazení této politické funkce bývalým náčelníkem generálního štábu bezprostředně po skončení jeho aktivní služby je v příkrém rozporu s principem civilní kontroly armády tak, jak jej ministryně vnímá,“ uvedla Peake v tiskové zprávě.

Několik hodin poté se vyjádřil i premiér Petr Nečas, který byl ve čtvrtek na návštěvě Bruselu. Odvolání Picka, kterého ocenil jako kvalitního odborníka, ho překvapilo a bylo pro něho nepochopitelné. „Nevím, co se stalo mezi včerejškem odpolednem, zhruba půl pátou, kdy na tiskové konferenci říkala, že žádné personální zemětřesení nechystá, devátou hodinou večerní, kdy končilo jednání vlády a ona nic podobného ani náznakem nenaznačovala, a zhruba ve čtvrt na jedenáct dopoledne, kdy tento krok učinila,“ řekl předseda vlády a ODS. Nečas chce o personálním zemětřesení s Peake hovořit hned po návratu do České republiky.

A co byznys?

Po personálním veletoči dle informací ČESKÉ POZICE vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul a vysoce postavený úředník ministerstva zahraničí, který nechtěl být jmenován, volali na ministerstvo obrany, co se na něm děje. Čistka nové ministryně Peake totiž ohrožuje mnoho probíhajících a složitě domlouvaných mezinárodních vojenských obchodů za miliardy korun.

Čistka nové ministryně Peake ohrožuje mnoho probíhajících a složitě domlouvaných mezinárodních vojenských obchodů za miliardy korun

Je třeba dokončit jednání se švédskou stranou o prodloužení pronájmu stíhaček Gripen. Vláda schválila záměr dovyzbrojit vojáky útočnými puškami České zbrojovky. A armáda uvažuje o nákupu 30 obrněných vozů. Kromě toho se musí rychle vyřešit problém nákupu armádních uniforem za 90 milionů korun. Vojákům je sliboval už předchůdce Peake Vondra. V armádních skladech však nové stejnokroje stále nejsou.

Ministerstvo obrany už na ně dvakrát vypsalo tendr, ale dvakrát jej muselo zrušit. Naposledy to resort učinil kvůli rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten totiž dospěl k závěru, že resort při hodnocení nabídek pochybil, což kritizoval například i vojenský expert Jaroslav Štefec. Náměstek Bulant proto připravoval nákup uniforem prostřednictvím agentury NSPA, logistické organizace NATO.

Dream team á la Peake?

Koho si vezme Peake na obranu? Dle důvěryhodného zdroje z armádního prostředí by Peake na post prvního náměstka chtěla někoho z členů a příznivců vládní strany LIDEM. Mohli by jimi být například poslanci Viktor Paggio (člen sněmovního podvýboru pro vytváření bezpečnostních strategií ČR a zbrojní politiku) a Martin Vacek (člen sněmovního výboru pro obranu).

„V současné době vidím své místo v Poslanecké sněmovně a ve výboru pro evropské záležitosti, které mě velmi zajímají. Pozice mi nabídnuta nebyla,“ napsal ČESKÉ POZICI Paggio. Vacek na dotaz odpověděl: „Právě jsem se vrátil z pracovní zahraniční cesty, začínám vnímat pro mě nové informace z politického dění a takovouto nabídku jsem neobdržel. Uvažuji pouze o věcech, které jsou mi reálně nabídnuty.“

Do vysokých úřednických postů na ministerstvu obrany dle informací ČESKÉ POZICE mohou usednout i šéf Vojenského technického ústavu Václav Irovský, s nímž byla Peake předminulou neděli – 2. prosince – v luxusní pražské restauraci. V jejím týmu by se mohla objevit i její dosavadní pravá ruka Robert Vacek, vrchní ředitel Sekce pro koordinaci boje s korupcí Úřadu vlády. Spekuluje se i o řediteli odboru ICT ministerstva dopravy a členu LIDEM Jiřím Dastychovi, který by za Peake přešel na obranu.

Dotkne se rekonstrukce náměstkovských postů i nynějšího generálního sekretáře ministerstva obrany Jana Vylity?Zajímavé je i to, koho si Peake na ministerstvu ponechává. Ve funkcích náměstků zatím zůstávají dva členové ODS — Libor Karásek a Michael Hrbata. Ten má přitom problém, jak v pondělí upozornil týdeník Euro. Hrbata nakoupil nemovitosti, jež mají dvakrát vyšší finační hodnotu, než si mohl vydělat.

Důležité bude také sledovat, zda se rekonstrukce náměstkovských postů dotkne i nynějšího generálního sekretáře ministerstva obrany Jana Vylity, jenž bdí nad miliardovými majetky české armády. Některých se chce resort zbavit a to vyvolává zájem soukromého kapitálu.

Na článku spolupracoval Jakub Kalenský.

Autor: Martin Shabu
  • Vybrali jsme pro Vás