130 let
Petr Kellner jako „kápo Kelli“ zdobil obálku Reflexu číslo 34, na týdeníku s číslicí 36 se vyjímá „šílenec“ Karel Janeček, který na coveru přebil i Marka Dospivu z Penty. Ten je ukryt uvnitř.

Petr Kellner jako „kápo Kelli“ zdobil obálku Reflexu číslo 34, na týdeníku s číslicí 36 se vyjímá „šílenec“ Karel Janeček, který na coveru přebil i Marka Dospivu z Penty. Ten je ukryt uvnitř. | foto: © archiv časopisu Reflex, www.reflex.czČeská pozice

Reflex nabízí nejvíc miliardářů na centimetr čtvereční

Slovensko
  •   14:13

V dopisní rubrice týdeníku se sešly reakce hned tří miliardářských skupin: Andreje Babiše, Zdeňka Bakaly a Kellnerovy PPF.

Čeští miliardáři, kmotři a kmotříčci mají nové povinné čtení. Měnící se časopis Reflex, do něhož vlétl jako kulový blesk/neřízená střela/zuřivý reportér (vyberte si sami) nový zástupce šéfredaktora Jaroslav Plesl, se v posledních týdnech zaměřil na nejbohatší Čechy a jejich impéria. PR manažeři Agrofertu, BXR, Penty, KKCG nebo PPF nemají zřejmě z nové čtenářské kampaně radost. Nezaznívají totiž jen ohlazeně hezké věci.

Příkladem budiž aktuální Reflex (č. 36), jehož obálku zdobí další „šílený“ boháč – protikorupční bijec Karel Janeček (ex RSJ). V dopisní rubrice reagují hned na tři dřívější Pleslem podepsané články zástupci dotčených miliardářů, či dokonce oni sami. Není to poprvé, kdy Reflex vykazuje patrně největší koncentraci miliardářů na centimetr čtvereční tiskové plochy; jedním z památných příkladů byl i nedávný rozhovor s novinářem Erikem Bestem. Ale zpátky k reakcím v rubrice Dopisy:

  • Andreji Babišovi se nelíbilo, jak Reflex psal o jeho mediálních plánech a že jej začlenil do „Českého Palerma“; je prý zvědav, jak „se v dalších dílech vašeho seriálu dozvím, proč jste mne zařadili mezi takzvané kmotry. Třeba se dozvím, kdo je mým kmotříčkem, kterého využívám, a třeba se dozvím, proč jste ve výčtu pozapomněli například na někdejšího šéfa jedné mocenské elektrárenské společnosti.“
  • Na články o údajné „privatizaci Václava Havla“ – v hlavní roli byl Zdeněk Bakala – reagují „zástupci Knihovny Václava Havla“ s dalšími aktéry. „Za povšimnutí stojí nemravné metody novinářské práce. Materiál cituje soukromé dopisy, které mladý emigrant Bakala posílal svým rodičům. Dopisy odcizila StB (...) Text je zároveň útokem na mecenášství a filantropii (...) Text se snaží pošpinit duchovní a mravní odkaz Václava Havla. Je třeba se ptát, kdo na tom má zájem,“ píší ve společné odpovědi autoři, mezi nimiž nechybí (další miliardáři) Karel Schwarzenberg a Michal Horáček či Jáchym Topol a Zdeněk Tůma.
  • Za finanční skupinu PPF reagoval tiskový mluvčí Radek Stavěl. Není prý možné posuzovat kmotrovství jen podle objemu majetku, bez dokazování stylem „čím více ho máte, tím větší jste mafián... Politická atmosféra v Česku takovýmhle příběhům přeje. Klement Gottwald, který u nás do praxe uvedl tezi, že ,vlastnictví je krádež‘ (jejím autorem je Pierre-Joseph Proudhon, 19. stol.), by Erikům Bestům a Jaroslavům Pleslům zatleskal.“
Janečkův koeficient slušnosti

Aby nebylo naštvaných málo, stačí se začíst do aktuálního interview s Janečkem, jehož portrétní fotografie ve svěrací kazajce, a navíc s otočenou hlavou od objektivu, patří k fotografickým majstrštykům! Nebude s podivem, když se v Reflexu s číslem 37 objeví reakce někoho z kanceláře prezidenta Václava Klause, protože matematik Janeček v rozhovoru číselně stanovil míru slušnosti v Čechách následovně: „Když každého člověka ohodnotíme na stupnici 0 až 1, kdy jedna je svatý a nula je stoprocentní zlojed typu Václav Klaus, tak průměr České republiky je dobrý, odhaduju to tak na 0,7. Problém je v tom, co máme v Parlamentu. Průměr je tam třeba 0,3.“

Karel Janeček: Nulu má stroprocentní zlojed typu Václava Klause. Průměr v parlamentu je třeba 0,3...Reakci si možná neodpustí ani skupina Penta, o jejímž „kmotrovi“ Marku Dospivovi pojednává třetí část seriálu oněch pěti rodin. „Problém se špatnou pověstí řeší Penta do dnešních dnů. Ať už jde o Dospivovy kontakty s pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou, který je považován za šedou eminenci pražské ODS, nebo o ,zvláštní vztahy‘ s ministrem financí Miroslavem Kalouskem,“ píše Plesl v aktuálním čísle Reflexu o firmě, jež na Slovensku proslula i skandální Gorilou a má zálusk na okolí pražského Masarykova nádraží.

Příští vydání Reflexu slibuje „portrét impéria Zdeňka Bakaly“. A že na toto impérium nebude reportér Plesl milý, se dá vcelku očekávat.

Autor: Martin Rychlík
  • Vybrali jsme pro Vás