130 let

Sbohem, ACTA! Na řadě je uchovávání osobních údajů.

Evropa
  •   22:35

Kontroverzní protipirátskou dohodu v Evropském parlamentu nepodpoří frakce Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů.

Na odmítnutí kontroverzní protipirátské dohody se ve středu v Evropském parlamentu dohodli představitelé druhé nejsilnější parlamentní frakce, Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů. Evropští poslanci sice věří, že je nutné bojovat proti padělání zboží a je třeba vylepšit regulaci digitálního prostředí, tyto dvě věci však musejí být oddělené a zásahy do jejich fungování zcela transparentní.

„Evropský parlament nemá pravomoc změnit znění dohody ACTA. Jediné odpovědné rozhodnutí, které můžeme učinit, je proto dohodu odmítnout,“ uvedl na svém oficiálním webu europoslanec Pavel Poc, který se proti přijetí smlouvy vymezuje dlouhodobě.

Zpravodaj pro ACTA: Nedoporučuji!

Rozhodnutí frakce socialistů a demokratů následovalo po zveřejnění názoru zpravodaje Evropského parlamentu pro ACTA. Britský sociální demokrat David Martin totiž písemně doporučil dohodu nepodpořit. Podotýká sice, že Evropa nemůže být rovnocenným soupeřem uvnitř globální ekonomiky bez adekvátní ochrany evropské módy, automobilových součástek, filmů a hudby, zároveň ale upozorňuje, že způsob, jakým sdílíme informace, se rapidně mění. A že stejně tak se neustále vyvíjí rovnováha mezi ochranou duševního vlastnictví a základními svobodami občanů. Mezinárodní dohody zabývající se kriminálními sankcemi, on-line aktivitami či duševním vlastnictvím, musejí být dle Martina jasně definované.

V případě zavedení ACTA prý nemůže Evropský parlament garantovat adekvátní ochranu občanských právZpravodaj pro ACTA se obává především možných dezinterpretací textu. „Nechtěné konsekvence vzbuzují vážné obavy,“ podotýká Martin, který kritizuje možnou kriminalizaci jednotlivců, nedostatečnou definici toho, co lze a co nelze nazvat komercí, i nejasně stanovenou roli poskytovatelů internetového připojení. „Očekávané výhody jsou jasně převyšovány možnými hrozbami pro občanská práva. Vzhledem k vágnosti některých bodů a nejasností ohledně jejich interpretace, nemůže Evropský parlament v případě zavedení ACTA garantovat adekvátní ochranu občanských práv,“ konstatuje europoslanec.

Proto sice Martin doporučuje, aby Evropský parlament dohodu ACTA smetl ze stolu, zároveň však podotýká, že ochrana duševního vlastnictví je velmi důležitá, a doufá, že Evropská komise přijde s novými návrhy, jak tuto problematiku v budoucnosti řešit.

Piráti: Jsme ve střehu

Česká pirátská strana, která proti ACTA v uplynulých měsících zorganizovala několik demonstrací, počká s oslavami až do začátku léta, kdy má plenární zasedání Evropského parlamentu říct ke smlouvě ACTA konečné slovo. „Vzhledem k tomu, že se nejsilnější frakce ještě nevyjádřila, stát se může ledacos. Sledujeme další vývoj a jsme ve střehu. Podobné šmírovací zákony a smlouvy totiž rostou jako houby po dešti. Momentálně řešíme například směrnici EU ohledně ,data retention‘. Její promítnutí do českého zákona, které naše vláda plánuje, si se smlouvou ACTA v lecčems nezadá,“ komentoval aktuální stav pro ČESKOU POZICI předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Ukládání osobních dat dle pirátů nevede ke snížení kriminality, ale zavádí presumpci viny u běžných občanůV reakci na opětovné zavádění „data retention“, tedy uchovávání osobních dat z mobilní a internetové komunikace, piráti ve čtvrtek uspořádali v Centrálním parku Pankrác protestní happening. Povinnost operátorů uchovávat data kvůli odhalování kriminality obsahuje novela zákona o elektronických komunikacích, kterou k projednání v Poslanecké sněmovně připravilo ministerstvo vnitra. Piráti tvrdí, že ukládání osobních dat nevede ke snížení kriminality, ale zavádí presumpci viny u běžných občanů.

Ústavní soud loni v březnu rozhodl, že uchovávání údajů o internetové a telefonické komunikaci je protiústavní. Od té doby nemusejí operátoři a poskytovatelé internetu uchovávat takzvané provozní a lokalizační údaje o uskutečněné komunikaci a na vyžádání je předávat policii a zpravodajským službám. Ministerstvo vnitra tehdy označilo rozhodnutí za nešťastné, od té doby pracovalo na nové právní úpravě. Novelou se nyní zabývá sněmovna.

Autor: Petr Matějček
  • Vybrali jsme pro Vás