Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

České rohlíky nemají žádnou chuť, říká italský pekař

Jídlo

  6:27
„Kouzlo italského pečiva tkví v přípravě. Pečivo je pro nás základní surovina, kterou se bohatě nasytíme, i když zrovna nemáme k jídlu nic jiného,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Piero Barone, pekař Wine Food Marketu, který do Česka přijel ze Sicílie.

Piero Barone foto: Wine Food Market

Lidovky.cz: Mají Italové rádi pečivo? K čemu ho nejčastěji přikusují?
A jak. Jíme ho ráno, odpoledne i večer, protože se hodí naprosto ke všemu. K zelenině, masu, salámům, dokonce i k ovoci. Když jsem si na Sicílii natrhal čerstvé fíky, s chutí jsem k nim pečivo přikusoval. Pečivo je pro nás základní surovina, kterou se bohatě nasytíme, i když zrovna nemáme k jídlu nic jiného.

Lidovky.cz: Jak vám chutnají české housky či chleba?
České housky a rohlíky sním, ale nevyhledávám je, protože si na nich nepochutnám. V porovnání s italským pečivem nemají tak výraznou chuť. Za to český kváskový chleba mi chutná neskutečně. Baví mě ta lehce kyselá chuť, kterou váš chleba má.

Lidovky.cz: Snědl byste například rohlík s marmeládou?
Nemám nic proti tomu posnídat pečivo s dobrou domácí marmeládou, ale kombinace s rohlíkem mě vůbec neláká. Český rohlík je na můj vkus příliš suchý a bez chuti.

Lidovky.cz: Chutná vám česká kuchyň?
Českou kuchyni mám moc rád. Chutná mi guláš, smetanové omáčky, marinovaná žebírka, řízek se salátem a vůbec mi třeba nevadí jako příloha knedlíky – bramborové i houskové. Na českou kuchyni si zajdu klidně i dvakrát týdně. Doma jsem párkrát zkoušel připravit hovězí guláš, nebyl špatný, ale kvalitám českých kuchařů se ještě nepřiblížil. Nedokázal jsem ho tak dobře dochutit.

Lidovky.cz: A co víno? Pijete pivo?
Alkoholu všeobecně moc neholduju, takže pokud si mám vybrat mezi pivem a vínem, raději zvolím pivo. A samozřejmě tady v Čechách je pít pivo radost. Na vytrávení si občas po jídle dávám likér limoncello, který si sám připravuju ze sicilských citrónů.

Lidovky.cz: Italské pečivo je lehké a nadýchané. Čím to je?
Je to dáno primárně recepturou. Každý typ pečiva obsahuje vždy nějakou ingredienci, která má na tuto nadýchanost zcela zásadní vliv – jednou je to mléko, podruhé máslo, sádlo či extra panenský olivový olej. Na lehkosti se podílí i druh mouky.

Lidovky.cz: V čem je tajemství ciabatty?
To je jednoduché – v přípravě. Pokud ošidíte či uspěcháte přípravu, tedy kynutí a pečení, nikdy nezískáte kvalitní ciabattu. Abych nic nenechal náhodě, během přípravy pečlivě kontroluju teplotu. Nejen to, jakou teplotu má těsto, či jak je vyhřátá pec, ale třeba i teplotu vody, kterou dávám do těsta. Pečení v tomto umí být docela alchymie.

Lidovky.cz: Italové do pečiva často přidávají sušená rajčata či olivy. Jak tyto receptury vznikly?
Tyto ingredience se do pečiva přidávají už odnepaměti, jedná se o prastaré receptury. Snad každá jihoitalská rodina si doma zpracovávala rajčata, nejčastěji na omáčky. A během přípravy jim zbývaly slupky, a protože je nechtěli vyhodit, dali je sušit na sluníčko. Poté je naložili do olivového oleje a těmito sušenými rajčaty pak dochucovali pečivo.

Bocconcino all’olio

Ingredience:

  • 500 g hladké mouky
  • 10 g soli
  • 20 g cukru
  • 50 ml extra panenského olivového oleje + trochu na potření
  • 20 g droždí

Postup: Všechny ingredience smícháme pečlivě dohromady, aby vzniklo kompaktní těsto. Necháme ho alespoň 15 minut odpočinout. Těsto rozdělíme na malé kousky o hmotnosti cca 40 g a vytvarujeme z něj menší kuličky. Dáme je na plech, přikryjeme je navlhčenou utěrkou a necháme kynout. Díky navlhčené utěrce bude těsto krásně nadýchané a vlahé. Jakmile se objem kuliček zdvojnásobí, potřeme je olivovým olejem a dáme je péct na 10–15 minut do trouby vyhřáté na 180 °C.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...