Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Babiččino údolí, mloci a kuňky

Babiččino údolí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babiččino údolí | foto: Wikipedia

Údolí řeky Úpy nedaleko Ratibořic takto poprvé nazval roku 1878 smiřický lékař a spisovatel Otakar Jedlička. Kromě staveb zapojených do děje knihy Boženy Němcové je v údolí řada přírodních zajímavostí.

Žije tu na 80 druhů ptáků a pozorovat tu můžete třeba žluny, strakapoudy, špačky nebo lejsky. Údolí je považováno za důležité naleziště měkkýšů, kterých tu bylo objeveno bezmála sto. Okolí řeky si oblíbili také mloci, kuňky a užovky.

Jak se nové Staré bělidlo převléklo za staré

Kamenný splav u nového Starého bělidla je zajímavý tím, že u něj Antonín Moskalyk natáčel barevný film Babička. Jenže na filmových záběrech byste ho nepoznali. Masivní stavba totiž působila příliš moderně, tak ho režisér nechal obložit dřevěnými kmeny, aby vyvolal věrnější iluzi „starých časů“. Na horách putování Královéhradeckým krajem začalo, na horách skončí. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

V Olešnici můžete v nadmořské výšce 600 metrů nastoupit na červenou turistickou značku a začít stoupat o 400 metrů výš na Vrchmezí. Dostanete se na hřeben Orlických hor, po němž vás červená značka dovede až k Zemské bráně u Klášterce nad Orlicí. Celá trasa měří přibližně 40 kilometrů, ale dá se libovolně zkracovat. Po obou stranách hřebene Orlických hor vede silnice, po které jezdí autobusy. K nejzajímavějším místům na trase patří Masarykova chata na Šerlichu, výhledy z vrcholku Velké Deštné, vojenská pevnost Hanička nebo barokní Kunštátská kaple nad Říčkami. 

Od roku 1760 se tu k bohoslužbám scházeli dřevaři a podle legendy tu mělo kdysi stát bohaté město. Jeho obyvatelé odmítli poskytnout přístřeší pocestnému, muž město proklel a zvolal, že až se tudy bude vracet z Polska, najde jen bažiny. V noci se kletba vyplnila – země se rozevřela a město zmizelo.

Ratibořice

Zbývá ještě prozradit, jak to bylo s Krakonošovou neopětovanou láskou. Vládce Krkonoš byl zamilovaný do Kačenky žijící někde u Velké Deštné. Létal za ní povětřím z Krkonoš, ale Kačenka ho odmítala, a tak se na srdci raněný Krakonoš vracíval plný smutku zpátky do svých hor. Že ale Orlické hory byly skutečně s Kačenkou spojeny, dokládá to, že až do konce druhé světové války se jim říkalo Kačenčiny hory.  

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...