Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Alpy v létě místo dovolené u moře? Ráj pro děti i dospělé

To jsou panoramata. Z vrcholu Hohe Salve budete mít Kitzbühelské Alpy jako na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy To jsou panoramata. Z vrcholu Hohe Salve budete mít Kitzbühelské Alpy jako na... | foto: SKIWELT

Majestátní hory, středověké hrady a města, proslulá pohostinnost, výborná kuchyně a kvalitní ubytování – to jsou rakouské Alpy. Vyžití zde najdou všichni, příznivci turistiky, cyklisté i ti, kdo chtějí hlavně relaxovat.

Stále více Čechů míří na dovolenou do zahraničí. A nemalé procento z nich dává i v létě před plážemi a bazény přednost horám. Rok od roku stoupá obliba alpských destinací, které kromě odpočinku nabízejí i aktivní vyžití. Při využití různých pobytových balíčků nemusí ani hotel s all-inclusive vyjít až tak draze. Cena navíc obvykle zahrnuje například využívání bazénu, wellness, animačních programů a dalších služeb.

Široké možnosti nabízí například rakouské Tyrolsko, které se pyšní více než 500 třítisícovkami, ale i krásnými městy s mnoha památkami. Za bránu do tyrolských Alp bývá označován region Kufstein, jehož dominantou je stejnojmenné městečko v údolí řeky Inn.

Císařské zážitky

Region je obklopen majestátním pohořím Kaisergebirge neboli Císařskými horami. Ne nadarmo byl v roce 2016 jedním z nejkrásnějších míst v celém Rakousku. Vyhledávaný je zejména jeho jižní hřeben – Wilder Kaiser čili Divoký císař. Jeho nejvyšší horou je Ellmauer Halt (2344 m n. m.) se strmým štítem. Vystoupat až na vrcholy, to už chce zkušenosti a dobrou fyzičku. Do nižších partií ovšem můžete klidně vyrazit i s dětmi.

V oblasti je i sedm zážitkových světů pro děti. Špičkou mezi nimi je Ellmin kouzelný svět (Ellmis Zauberwelt) na hoře Hartkaiser ve výšce 1555 metrů. Vyjedete sem pohodlně lanovkou Zauberexpress. Bezplatné použití turistických autobusů Kaiser Jet, lanovky a vstup do všech sedmi světů vám zajistí zážitková karta Bergbahn Erlebnis-Card.

Kromě toho se oblast Kaisergebirge řadí také k celosvětově největším regionům e-biků. Elektrokola (i horská kola) se zde dají půjčit doslova na každém kroku, takže ze šlapání do kopců obavy mít nemusíte.

Na své si zde přijdou i golfisté. Přímo pod nejvyšší horou se totiž nachází jedno z nejkrásnějších alpských hřišť – Wilder Kaiser. Zdejších 27 jamek vám bude připomínat spíš zahradu plnou jezírek, potůčků a vzrostlého stromoví.

Dobrými výchozími body jsou nejen zmíněný Kufstein, ale také třeba Hopfgarten pod vrcholem Hohe Salve. Tady se můžete ubytovat třeba ve sportovním resortu Hohe Salve s wellness centrem a bazénem.

Ještě lepší je však nástup do oblasti Wilder Kaiser z císařských městeček Söll, Scheffau, Going a Ellmau, která leží přímo na úpatí hor pod Ellmauer Halt. I zde jsou široké možnosti ubytování, od apartmánů přes penziony až po hotely s mnoha službami.

Relax i aktivní odpočinek

Takovými jsou třeba Sporthotel Ellmau nebo nově kompletně zrekonstruovaný rodinný hotel Kaiserblick. Plocha zdejšího wellness centra zaujímá 1500 metrů čtverečních, na nichž najdete velký saunový svět, parní lázně, odpočívárny, vnitřní bazén a dva bazény venkovní. Ten na střešní terase nabízí neuvěřitelný výhled.

V Ellmau je také koupaliště Kaiserbad s několika vnitřními i venkovními bazény a tobogany. Vstupné vyjde na 9,20 eura, s kartou hosta Wilder Kaiser Card na 8 eur, děti od 6 do 15 let platí 4,60 eura, resp. 4 eura. Za rodinné vstupné (2 dosp. + 1 dítě) zaplatíte 21 eur, za každé další dítě připlatíte 2,50 eura. Na kartu získáte i řadu dalších slev.

Bohaté vyžití ovšem nabízí i jiné oblasti Kitzbühelských Alp. Mezi ně patří třeba region JO – St. Johann in Salzburg. Děti se tu mohou vyřádit v zážitkovém parku na kopci Geisberg, kam se dostanete lanovkou. A myslí tu i na příznivce běhání. „U řeky Salzach je devět tras na běhání, dvě nordicwalkingové trasy a dvě fitness studia pod širým nebem,“ vyjmenovává Stefanie Mayrová z Tourismusverband v St. Johann in Salzburg.

Také tady najdete celou řadu tras pro cyklo- i pěší výlety. A vyzkoušet můžete i jednu z dálkových tras. Například „WaiWi“ vede z Waidringu do Wildseeloderu, křížem přes údolí Pillerseetal, a zahrnuje tři denní etapy. „Trasu jsme navrhli tak, aby měla i jednodušší alternativy a aby návštěvníci neztratili radost z turistiky někde po cestě,“ říká horská vůdkyně Lisa Flatscherová. Například místo prudkého stoupání do kopce můžete vyjet lanovkou.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Advantage Consulting, s.r.o.
REVIZNÍ ELEKTROTECHNIK (40-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč