Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Američané spolu po práci na pivo nechodí, říká Češka

Martina Slezáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Slezáková | foto: Archiv

Martina Slezáková se do amerického Texasu přestěhovala s manželem, aby si vyzkoušeli, jaké je to žít na jiném kontinentu. „Pokaždé, když přijedeme do Česka, si dáme guláš, svíčkovou a utopence,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Především jiný styl architektury. Texas má spoustu místa, a proto se staví ne do výšky, ale do šířky. Také typ automobilů. Převážně tu uvidíte trucks.

Kdo je Martina Slezáková?

Sedmadvacetiletá Martina žije s manželem v Texasu necelé dva roky. I když má Texas moc ráda, do Česka se chce určitě vrátit. 

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Příliš se zde nevyskytuje situace, kdy jdete po práci s kamarády a kolegy na kávu či na pivo. Taktéž souhlasím s paní Aubry (Negativita a závist. Už se domů nevrátím, říká Češka žijící v Texasu), že české Velikonoce (navíc s mrskačkou) by zde za žádnou cenu nemohly proběhnout.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Určitě! Texas je skvělé místo a moc se mi tady líbí, ale Česko je Česko. Nemyslím si, že bychom se měli v Česku špatně jak slýchávám z médií, jen někdy nedokážeme ocenit to, co máme.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Vždy, když se ocitneme v Česku, první, co se děje, je společné jídlo - guláš (s pěti knedlama), svíčková a utopenci. Proléváme to pivem. České jídlo pro přátele jsme zatím nevařili - jednak je obtížné sehnat ingredience (například správnou mouku) a jednak spíše využíváme texaské kuchyně. Musím uznat, že například žebra či steak jsem nikde jinde na světě tak výborné nejedla.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemáme, avšak jejich prvním jazykem by byla čeština. Navštěvovaly by českou školu, která je tady v Dallasu otevřená.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
“Oh, I know Czechoslovakia!“ Ale všechny dotyčné trpělivě opravujeme. Chápu, že historie nějaké daleké maličké země pro cizince není prioritou.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Popravdě, politiku nesleduji nijak pečlivě v Česku ani tady. Každá vláda má své problémy a řeší je svým způsobem. Pokud se na to podíváme ve větším měřítku, americká vláda se liší váhou svých rozhodnutí - ovlivňují celý svět.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!