Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Haškův Švejk má v Putimi sochu. V česku je první, ve světě jich je 13

Dobrý voják Josef Švejk se po 130 letech vrátil do jihočeské Putimi. Turisté... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobrý voják Josef Švejk se po 130 letech vrátil do jihočeské Putimi. Turisté... | foto: ČTK

PUTIM (PÍSECKO) Dobrý voják Josef Švejk se po 130 letech vrátil do jihočeské Putimi. Turisté jeho bronzovou sochu najdou za kamenným mostem. Dílo akademického sochaře Františka Svátka bylo v sobotu odhaleno u příležitosti stého výročí začátku první světové války. Literární postava slavného románu Jaroslava Haška má soch ve světě 13, v Česku první, další chystají v Kralupech.

Socha je realistická, při jejím ztvárnění Svátek vycházel z Haškovy literární předlohy. Švejk si vykračuje na předmostí poblíže filmové strážnice, za okamžik ho má zastavit strážmistr.

Symbol vojáka z velké války

V obci, kde pořádají tradiční Švejkovy putimské slavnosti, chtěli sochu postavit v roce 2008, ale počinu o rok později zabránily povodně. Peníze na ni začalo sbírat Sdružení přátel Putimi. Na vybudování památníku letos významně přispěl kraj a na slavnosti CzechTourism.

Slavnosti začaly v sobotu v pravé poledne v kostele mší za vojáky padlé v první světové válce. Sté výročí od jejího vzniku bylo podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly (ČSSD) hlavním impulsem, proč socha vznikla letos. Kraj si tragické jubilem chtěl připomenout trochu jinak. "Protože není známější obec v Jihočeském kraji ve vztahu k první světové válce, a není známější prostý voják první světové války, než je Josef Švejk, rozhodli jsme se, že tyto záležitosti spojíme," uvedl hejtman.

První socha v Česku

Bronzová socha přišla podle starosty Petra Matouše (ČSSD) na 410 000 korun. Vysoká je asi 180 centimetrů, váží necelých 200 kilogramů. Ve světě je podle vnuka autora satirického protiválečného románu Richarda Haška 13 soch Švejka, třeba na Slovensku, v Polsku, na Ukrajině a v Rusku. Že v Česku vznikla až 93 let poté, co byl vydán první díl románu, podle něj nevadí.

"Nejde o mramorizaci. Nám ve světě vždycky vyčítali, že si toho člověka, jehož román byl přeložen do 58 jazyků, nevážíme, že nemáme ani ulici Jaroslava Haška. Teprve v poslední době byly instalovány tři jeho sochy - v Praze a v Lipnici nad Sázavou, kde je pochován," řekl Hašek.

Skutečné kulisy

Filmová Putim je podle starosty Matouše skutečnou a turisté tam najdou několik míst z filmu Poslušně hlásím. "Při příchodu Švejka do vesnice okolo rybníka si můžete všimnout putimské kostelní věže v pozadí. Natáčel se zde také záběr s babičkou, jak dává Švejkovi bramboračku. Naleznete zde i filmovou policejní stanici, ve skutečnosti jde o soukromý domek,“ uvedl starosta.

„Dům poznáte podle pamětní cedule připomínající natáčení i repliky historické cedule c.k. policejní stanice," řekl dále starosta novinářům. Přímo naproti stanici, je kamenný most, přes který Švejk ve filmu přechází. Most se od dob natáčení takřka vůbec nezměnil, přestože byl povodněmi v roce 2002 výrazně poničen.

František Svátek

  • Osmašedesátiletý sochař a restaurátor se narodil v Táboře.
  • Absolvoval pražskou AVU, v roce 1974 odešel do Itálie a poté získal exil v Německu.
  • Působil v Benátkách, od roku 1999 trvale žije v ČR.
  • Známý je svými hydrokinetickými plastikami.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...