11. července 2016 6:15 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Další toskánský klenot? Filmové městečko Arezzo

Hlavní náměstí zvané Piazza Grande, Arezzo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní náměstí zvané Piazza Grande, Arezzo | foto: wikimedia

Polní cesty lemované útlými cypřiši, olivové háje, vinice, majestátní vily a v neposlední řadě jednoduchá, leč výborná kuchyně. Říká se, že Toskánsko představuje to nejlepší, co může Itálie nabídnout. Pokud váháte, jaká další místa po Florencii navštívit, jen kousek od centra Toskánska naleznete další neméně půvabné město – Arezzo.

Arezzo se nachází jen hodinu jízdy vlakem z Florencie a do centra města se snadno dostanete pěšky za pár minut. Arezzo se řadí k nejstarším italským městům. Bývalo důležitým sídlem Etrusků a významnou obchodní tepnou bylo kvůli své strategické poloze v době Římské říše i později ve středověku. Dnes Arezzo přitahuje turisty na nejslavnější cyklus fresek v Itálii, které jsou k vidění v kostele San Francesco a jejichž autorem je Pierra della Francesca.


Pohlednice z cest na větší mapě

Městečko, jehož centrum je situováno na vrcholku jednoho z toskánských kopců, se však v posledních letech dostalo do zájmů návštěvníků ještě z jednoho důvodu. Právě zde se natáčela část úspěšného filmu Život je krásný s Robertem Benignim v hlavní roli. Brzy zjistíte, že s kulisami a úpravami zde měli filmaři poměrně lehkou práci. Úzké uličky Arezza a jednotlivá náměstí vypadají téměř přesně tak, jako před více než půl stoletím. Při procházce centrem městem budete mít až pocit, že se zde zastavil čas. Film, který Benigni i sám režíroval, získal četná mezinárodní ocenění, včetně hned čtyř sošek Oscarů. Arezzo v této souvislosti nezahálelo a na návštěvníky už před nádražím čeká první z informačních tabulí, která natáčení připomíná. Na konkrétních filmových lokacích poté naleznete další, včetně přepisu scény, která se na tomto místě natáčela. Benigni si městečko nevybral náhodou, z provincie Arezzo sám pochází.

Další zajímavostí Arezza je nezvykle svažující se náměstí Piazza Grande. Pravidelně v červnu a v září se zde koná rytířská turnaj zvaný Giostra del Saracino, jehož historie sahá až do roku 1593. Klání se zúčastní čtyři týmy, které zastupují čtyři městské čtvrtě Arezza. Během turnaje se i uličky městečka zbarví do barev jednotlivých týmu a samotnému zahájení předchází slavností průvod městem. Stejně jako v minulosti, i dnes je akce velkou společenskou událostí, na kterou se město chystá týdny dopředu.

Procházku do vesničky San Fabiano byste neměli vynechat.
Pohled na Toskánsko z parku Passegio del Prato

Z náměstí se můžete vydat směrem nahoru a odpočinout si v parku Passegio del Prato. Z vrcholku kopce, na kterém se park nachází, je krásný pohled do kraje. Park obepínají hradby, které na konci vedou ke zbytkům hradu Fortezza Medicea ze 16. století, druhé straně poté dominuje mohutná katedrála. Pokud i vás v dálce zaujme nedaleký akvadukt, není problém se k němu vypravit.

Od katedrály se po eskalátorech dostanete snadno pod městské hradby a po nijak frekventované silnici dojdete k akvaduktu za patnáct minut. Ačkoli akvadukty jsou často spojovány s obdobím římské říše, tento byl postaven na přelomu 16. a 17. století. Svůj název získal po umělci a historikovi Giorgio Vasari, který se v Arrezu narodil a původní návrh akvaduktu pochází právě od něho. Zahájení stavby se však již nedožil, a tak finální podoba je dílem mistra Raffaella Zanobiho. Podle posledních zpráv se plánuje znovuotevření akvaduktu, kdy by voda z něho tekoucí měla zásobit kašnu na hlavním náměstí v Arezzu.

Vasariho akvadukt není jediným akvaduktem, na který v Toskánsku můžete narazit.

Podél akvaduktu můžete dojít až do malé vesničky San Fabiano. Naproti budete mít Arezzo v celé své kráse a kolem typickou toskánskou krajinu. Olivové háje lemující silnici po levé straně, vinice na pravé straně. Odbočíte-li na první odbočce doprava, klikatící se cestu vedoucí k honosným vilám zdobí cypřišový háj. Pokud jste doteď pochybovali o tom, jestli jste skutečně v Toskánsku, které znáte z turistických průvodců a občas až těžko uvěřitelných fotografií, na tomto místě pochybovat zaručeně nebudete.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Lucie Semanská

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na Lidovky.cz