13. září 2014 6:37 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hostely ve Švýcarsku: Za přijatelnou cenu a se spoustou zážitků

Hotel Scuol může z venku vypadat poněkud stroze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel Scuol může z venku vypadat poněkud stroze | foto: Petra Greifová, HedvábnáStezka.cz

Swiss Youth hostels nabízí levné a architektonicky pestré ubytování v dvou i více lůžkových pokojích, a to i v těch nejzajímavějších místech. Přesto není nízká cena hlavní předností hostelů. Důležitější je jejich schopnost vytvořit příjemné místo pro setkávání a výměnu zkušeností.

Přijíždíme do Scuolu, lázeňského městečka v Graubündenu, jedné z bran do Švýcarského národního parku. Hned vedle nádraží stojí moderní kostka jednoho z 53 švýcarských hostelů. Zrovna se hraje finále mistrovství světa ve fotbale a všichni obyvatelé fandí ve společenské místnosti v přízemí. Atmosféra je skvělá, rádi se přidáváme.

Proč bydlet v hostelu?

Bydlet v hostelu má několik kladů. Prvním jsou peníze. Ať už si vyberete prostorné „dormy“ pro více lidí, nebo designově zařízené dvou až čtyř lůžkové pokoje s příslušenstvím, zaplatíte za noc se snídaní méně než v jakémkoli jiném ubytování. Druhým kladem je poloha hostelů. Poblíž nádraží, v místech, která mají nápad, a dokonce i v těch nejvyhlášenějších střediscích jako je Interlaken, Saas-Fee, Svatý Mořic nebo Zermatt. Třetím důvodem je atmosféra. Velký prostor je věnován komunikaci. Mezi cestovateli, výletníky, mladými lidmi, dětmi. Vyměňujeme zkušenosti, navazujeme nová přátelství napříč kontinenty, a to vše naprosto přirozeně a nenuceně.

-

Vidím ještě čtvrtý klad švýcarských hostelů, a tím je jejich architektura. Zatímco některé sídlí v historických budovách hradů, textilek, vesnických domů, horských chat nebo městských vil, ty novější jsou navrhovány předními švýcarskými architekty. Beton, dřevo, sklo. Čistá a naprosto funkční jednoduchost v každém detailu. Ty nejlepší kousky najdete ve Scuolu, Interlakenu, Svatém Mořici a nově Gstaad Saanenland.

Hostel ve Scuolu: ideál pro rodiny a milovníky architektury

Vracíme se z výletu do Národního parku. Náš malý Péťa se vrhá na pískoviště za kamarády ze snídaně. My si sedáme do pohodlných lehátek před hostelem a chytáme poslední paprsky večerního slunce. Nejsme tu sami, a tak hned získáváme několik tipů, jak strávit další dny. O kus dál, ve společenské místnosti, která včera ožívala napínavým fotbalovým vítězstvím, se teď zápolí o prvenství v pingpongové obíhačce. A o patro výše je recepce, restaurace, bar, počítačová pracovna i obývák s krbem – vše otevřené, chytře propojené, se večeří, surfuje, klábosí i odpočívá.

Ideální místo k odpočinku

Ideální místo k odpočinku

Hostel ve Scuolu byl postaven v roce 2007 s využitím tradičních prvků engadinských domů. Stojí naproti nádraží, u lanovky, 15 minut cesty od překrásného centra s domy vyzdobenými renesančními sgrafity, 10 minut k lázním Bogn Engiadina. Disponuje rozsáhlou lyžárnou, kam lze v létě schovat kola, místností pro stolní tenis, terasou, zahradou. Celé první patro je věnováno společenskému setkávání. Hostel má 14 dvoulůžkových pokojů s příslušenstvím, 26 čtyřlůžkových pokojů a 6 nocleháren po 6 lidech. Snídaně jsou formou bufetu a nabízí lokální produkty. Cena od CHF 38 za osobu a noc.

Interlaken Youth hostel: živé a kosmopolitní místo pro backpackery

Jungfrau je pojem, který přitahuje asijské národy, Indy i Evropany. Kontinenty se tu setkávají podobně jako před Taj Mahalem nebo Velkou čínskou zdí. Východiskem turistických atrakcí regionu je Interlaken, moderní lázeňské městečko ležící mezi jezery Brienz a Thun. Zatímco starší domy najdete v čtvrti Unterseen, Interlaken samotný je v podstatě jen hlavní třída směřující od nádraží Interlaken Ost k nádraží Interlaken West. Tady korzují davy lidí všech barev a národností, nad hlavami létají paraglidy, z kaváren a hotelů se ozývá hudba.

Vybavení z přírodních materiálů

Vybavení z přírodních materiálů

Na východním konci této rušné třídy stojí vítěz ankety o nejlepší hostel roku 2013. Moderní budova nabízí cenově přijatelné ubytování v 18 dvoulůžkových, 34 čtyřlůžkových a 8 šestilůžkových pokojích. Přízemí se otevírá do hlavní ulice a je celé pojednané jako místo pro setkávání. 3a bar nabízí euroasijská jídla, v loungi můžete zkontrolovat emaily nebo si zahrát kulečník. Večer sedáme ke stolkům na ulici a pozorujeme cvrkot prázdninového městečka.

Další cestopisy ze Švýcarska si můžete přečíst na cestovatelském portálu HedvábnáStezka.cz.

Petra Greifová, HedvábnáStezka.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?