Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Víno do dvojice. Umělkyně Šedá pomocí hry seznamovala cestující ve vlaku

Kateřina Šedá (2017). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Šedá (2017). | foto:  Michal Šula, MAFRA

DRÁŽĎANY/PRAHA Neobvyklou jízdu vlakem v sobotu zažili cestující, kteří jeli z Prahy do Drážďan. Ke vzájemné komunikaci mezi sebou je vyzvala umělkyně Kateřina Šedá prostřednictvím postav Mikuláše, čerta a anděla. Držitelka Chalupeckého ceny se zaměřuje na sociálně koncipované akce. Při nich často zaměstnává až stovky lidí, kteří na sebe nemají žádnou vazbu.

Tentokrát si Šedá za prostředek komunikace zvolila mobilní telefony - lidé je ale používali nikoli k tomu, aby byl každý sám se svým přístrojem, ale aby poznali, že vedle nich sedí soused, se kterým si mohou povídat.

Dlouhodobě se zabývá hledáním překážek, které mají potenciál proměnit se ve spojovací prvek. Dnes to byl mobilní telefon, věc, s níž lidé tráví stále více času, a činí tak často po celou cestu jízdy vlakem. U řady z nich slouží i při předkládání jízdenky, což z něj činí i jednu z věcí, která zprostředkovává kontakt s minimálně jednou osobou na palubě vlaku. Je ale mnohdy překážkou, kvůli níž lidé ve vlaku spolu nemluví, ale naopak mluví na dálku s jinými lidi, aniž by si všimli, že vedle někdo sedí.

Vyznejte lásku, připusťte vinu, prostě o odpuštění

Takového cestujícího definuje Šedá jako „souseda ob jedno“ a cílem jejího projektu bylo pokusit se o jeho přeměnu v „souseda od vedle“. Do vlaku přišli Mikuláš, čert a anděl a nabízeli lidem odměnu za to, pokud prostřednictvím telefonu někomu vyznají lásku, poprosí o odpuštění nebo přiznají vinu.

Ve třetím případě ale museli dostat zpětnou vazbu od adresáta. Jinak zprávu měli ukázat některé ze tří postav. O odměnu v podobě čokolády, lahve vína nebo další jízdenku na vlak a vstup do participujících galerií se musel výherce rozdělit se svým reálným sousedem ve vlaku. Akce měla podle Šedé sloužit k tomu, aby se člověk při jízdě zastavil, přestal uvažovat o zboží, které ho čeká v cílové stanici, a pokusil se využít nástroj, který ho jinak dělí od sousedů ve vlaku, k opačnému principu.

Nejčastěji dnes cestující něco drobného přiznali, třeba že po sobě neuklidili, něco ztratili nebo zapomněli. Nemálo bylo ale i vyznáních lásky i těch, kdo se na výzvu čerta přiznali k většímu hříchu. „Poprosil jsem o odpuštění bejvalku, matku mého dítěte,“ řekl třeba mladý muž, když si otevíral zaslouženou třetinku vína. Mnozí se k napsání zprávy déle rozmýšleli, nakonec ale byli rádi nejen za odměnu, ale i za to, že se sami odhodlali druhého oslovit - na dálku i ve vlaku.

Šedá chce bořit stereotypy

Kateřina Šedá připravuje většinu svých projektů pro veřejný prostor. Experimenty s mezilidskými vztahy mají za cíl vyvést zúčastněné ze zažitých stereotypů nebo sociální izolace. Pomocí jejich vlastní, i když trochu vyprovokované aktivity a díky novému využití všedních prostředků se autorka pokouší probudit trvalou změnu v chování účastníků.

Dnešní jízda mezi Prahou a Drážďanami je jednou ze čtyř, které se letos na podzim konají v rámci spolupráce Národní galerie v Praze a Státní umělecké sbírky Drážďany. Zatímco jiní umělci se prezentovali či tak ještě učiní ve zvláštním vagonu, Kateřina Šedá jela ve vlaku s běžnými cestujícími. Projekt nazvala Půl na půl.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!