Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kodaň jako kulinářská velmoc

Kodaň (přístav Nyhavn) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kodaň (přístav Nyhavn) | foto: wikipedia.org

Marek Raditsch, který v Praze šéfuje stovce kuchařů v restauracích Kampa Group, navštívil Kodaň již několikrát. „Nejvíc mě samozřejmě zajímají restaurace, ale oslovila mě i krásná architektura a hlavně pohodová atmosféra a příjemní lidé.“

1. Přístav Nyhavn
Přístav je nejen pastvou pro oči a oázou odpočinku, ale z vlastní zkušenosti vím, že mořský vzduch a velké množství restaurací, kaváren a barů v pestrobarevných domech dokáže pořádně rozvášnit chuťové buňky. V teplých a slunečných dnech je ideální posedět zde na zahrádce a pomalu si užít snídani nebo oběd. Rozhodně doporučuji ochutnat místní specialitu smorrebrod, což jsou různé druhy obložených chlebů třeba s krevetami, lososem, herinky, krůtím masem nebo roštěnou, či večer popíjet místní pivo Carlsberg a pozorovat, jak se západ slunce odráží na zklidněné mořské hladině.

2. Tivoli
Kdo by neznal Tivoli, zábavní park otevřený od jara až do podzimu! Nabízí nejrůznější atrakce, hudební a divadelní vystoupení a dobré jídlo a pití. Nenechte si ujít stánky s tzv. polserem neboli dánským hot dogem. Věřte, že náš párek v rohlíku se s tím nedá vůbec srovnat. Prodavač vám připraví totiž nejen různě velké porce, ale můžete si také vybrat z mnoha druhů oblohy a příchutí. Před vašima očima vám pak vytvoří přesně takový polser, na jaký se vám právě sbíhají sliny. Ať už si vyberete ten s dánskou remuládou, s křupavou cibulkou, se sýrem nebo s plátky nakládaných okurek, zaručuji, že nikdy nezůstanete kdy nezůstajen u jednoho.

3. K malé mořské víle
Socha malé mořské víly je symbolem Kodaně. Při pohledu na ni vždycky přemýšlím, jak krásná dycky kráska musela být manžel ka sochaře Eriksena, podle níž ji umělec ztvárnil. Má oblíbená cesta k ní vede vedou. pobřežní promenádou. Vnímám šumění moře, moistorické kolem projíždějí historické výletní lodě, ale i ty zaoceánské o velikosti několika činžovních kosti domů. Cestou za vílou míjím nově postavenou u postaveerá budovu opery, která je jednou z nejmodernějších nejna světě. Byla navržena . navržekým významným dánským architektem archiriér, Larsem a interiér, na jehož výzdobě se podíleli díleli nejznámější dánští umělci, ělci, rozhodně stojí za zhlédnutí. lédfirtor, Zaujalo mě, že ji firma Maersk, její investor, věnovala dánskému lidu. du.

4. Na promenádě
Hlavní ulice Stroget vede napříč centrem města a je tu nepřeberné množství obchodů, kaváren a restaurací. Při procházce ale stojí za to zastavit se v některé z místních pekáren a ochutnat zdejší vynikající pečivo. Mé oblíbené místo je Café Europa. Tady dostanete nejen dobrou kávu, ale hlavně vynikající sendviče. Můžete odtud nikým nerušeni sledovat dění na ulici.

5. Co si tu dát
Ochutnejte nejrůznější dánské speciality, jako jsou různé druhy herinků či krevetový salát skagen s majonézou, koprem a citronem. Za nejlepší restauraci ve městě je považována Nona. Navštívíte-li podnik Victor, nejen výborně povečeříte, ale můžete si vychutnat i atmosféru baru, kde to žije dlouho do noci. A možná tu potkáte i korunního prince, který sem rád chodí. Jíst v Dánsku italská jídla je skoro hřích, ale kdo se bez nich nemůže obejít, tomu doporučuji restauraci Era Ora. K vyhlášeným patří i Custom House patřící do impéria britského designera a restauratéra Terence Conrana. Je to komplex několika restaurací v budově staré celnice.

6. Kam jít na nákupy
Náměstí Kongens Nytorv je pravým srdcem Kodaně a začíná tu i většina okružních jízd městem. Najdete tu i největší nákupní dům Magasin du Nord (www. magasin.dk), kde se dá koupit snad úplně všechno. Až vás unaví řádění v buticích, odpočiňte si uprostřed náměstí v zahradě Krinsen.

7. Advent v Kodani
Nejkrásnější je město v období adventu a Vánoc. Je nádherně vyzdobené a nasvícené. Všude voní vynikající nápoj glogg - svařené červené víno vylepšené o pálenku akvavit, mandle a rozinky. Rozhodně to není to, na co jsme zvyklí doma - cosi horkého a přeslazeného. Velmi populární je i vánoční pivo Julebrig vyráběné předními místními pivovary Carlsberg a Tuborg. A vánoční trhy tady mají tak opojnou atmosféru, že se vám opravdu nebude chtít jít spát, natož odjet zpět domů.

8. Nejkrásnější fontána
O fontáně Gefion Springwand v Churchillově parku se říká, že je v Kodani nejkrásnější. A opravdu je. Voda tryská v mohutných gejzírech okolo bohyně Gefiony a jejího volského spřežení a stéká kaskádovitě dolů. Fontána, která letos slaví sté narozeniny, ztvárňuje příběh z dánské mytologie. Bohyně Gefiona proměnila své syny na voly, aby s nimi odorala od Švédska ostrov Sjaeland, na němž stojí Kodaň. Až se nabažíte vodní krásy, vydejte se ke královskému paláci Amalienborg. Při výměně stráží tu můžete obdivovat typické vysoké kožešinové čepice vojáků, takzvané medvědy.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!