3. července 2016 12:49 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na výlet po Praze. Prokopské a Dalejské údolí lákají k procházce po mořském dnu

Červený lom si oblíbil i Jaroslav Foglar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Červený lom si oblíbil i Jaroslav Foglar. | foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

PRAHA Trilobity, otakárci i pozůstatky lomové činnosti. Naučná stezka Řeporyje-Hlubočepy nabízí téměř sedmikilometrovou procházku chráněnou krajinou jen půl hodiny od samotného centra Prahy.

Pro svůj výlet jsem si vybrala páteční den, který se ukázal jako dobrá volba, pokud si člověk chce odpočinout od lidí. Po většinu cesty jsem totiž nepotkala ani živáčka. Trochu rušněji bylo až od Klukovického koupaliště, kde se zdržovali především rodiny s dětmi a sportovní nadšenci.

Naučná stezka začíná na Řeporyjském náměstí s výhledem na tamější kostel, cesta pokračuje směrem k potoku, odkud se vine k Placaté skále a zbytkům zdí starého Trunečkova mlýna.

U Trunečkova mlýna.

U Trunečkova mlýna.

Dalejský profil, jak potvrzuje jedna z naučných tabulí za druhou, je významným paleontologickým územím. Mezi nejznámější badatele, kteří zde v minulosti působili patří například Joachim Barrande. Ačkoli jsem i já zatoužila nalézt nějakého toho trilobita, objevila jsem jen prázdnou šnečí ulitu. Dalejské a Prokopské údolí je ale bohaté také na faunu a floru, především pak na otakárka fenyklového a ovocného.

Cestou k Červenému lomu, který se nachází asi v polovině cesty, mě nadchla kamenitá krajina. Neboť při pohledu na ni má člověk pocit, že už dávno není v Praze ale kdesi na horách. Za pozornost stojí také samotný lom, jehož obdivovatelem byl i Jaroslav Foglar.

Při pohledu na kamenitou krajinu jsem si ani trochu nepřipadala jako v Praze.

Při pohledu na kamenitou krajinu jsem si ani trochu nepřipadala jako v Praze.

Jednou z posledních zastávek naučné stezky je Prokopské jezírko, které vzniklo na počátku 20. století. Z vyprávění v hospodě jsem se dozvěděla, že se na něm celá léta zdržovaly dvě labutě, jedna z pochroumaným křídlem, což jim oběma zabránilo přesunout se na jiné místo. Nakonec měli i z druhé labutě udělat neznámí kluci chromé zvíře.

Prokopské jezírko.

Prokopské jezírko.

Stezka končí u pražského semmeringu, který byl jedním z mých hlavních cílů. Od něj je to jen kousek na místní nádraží Hlubočepy, z něhož pravidelně vyráží vlaky na směrem na Beroun či na Smíchovské nádraží.

Cesta Prokopským a Dalejským údolím.
Prokopským a Dalejským údolím.
surŠarlota Šudrychová

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG CNC S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz