1. ledna 2013 8:34 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

OBRAZEM: Svět oslavil příchod roku 2013

Ohňostroj, který pyrotechnici v přístavu v Sydney odpálili, váží přes sedm tun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohňostroj, který pyrotechnici v přístavu v Sydney odpálili, váží přes sedm tun. | foto: Reuters

Miliony lidí slavily v noci na dnešek v Evropě a Americe vstup do roku 2013. Zatímco Berlín pro slavící u Brandenburské brány přichystal krom tradičního ohňostroje mohutnou hudební show, návštěvníci Paříže se na třídě Champs-Elysées museli kvůli zákazu zábavní pyrotechniky spokojit s mnohem skromnější atmosférou a soukromými přípitky šampaňským. V New Yorku pak příchod půlnoci provázelo tradiční spouštění velké koule na náměstí Times Square.

S půlnocí zahalily nebe nad Berlínem mraky kouře z tisíců odpálených raket zábavní pyrotechniky, zatímco z reproduktorů zněl hlas zpěváka skupiny Pet Shop Boys Neila Tennanta. Organizátoři oslav se pokusili rovněž získat světový rekord výzvou více než jednomu milionu účastníků silvestrovské zábavy, aby hromadně zatancovali ve stylu Gangnam Style podle svérázného videoklipu jihokorejského rapera PSY, který nedávno nasbíral poprvé v historii internetového serveru YouTube více než jednu miliardu zhlédnutí.

Ohňostroj nad Braniborskou bránou

Ohňostroj nad Braniborskou bránou

Lezavá zima, silný vítr a déšť neodradily tisíce lidí, aby zaplavily údajně nejkrásnější třídu světa, Champs-Elysées. Cizince nicméně překvapilo již několik let se opakující pravidlo, že použití zábavné pyrotechniky je ve francouzské metropoli zakázané. Město také neorganizovalo žádný koncert či jiný druh atrakcí. V ulicích města byly přítomny tisíce příslušníků pořádkových sil v helmách a s připravenými štíty pro případ vypuknutí násilností.

Příchod roku 2013 vítali v Paříži

Oslavy příchodu Nového roku se uskutečnily i v dalších evropských metropolích. V Londýně se sešlo asi 250 000 osob, aby zhlédlo rachejtle odpalované z pověstného Londýnského oka, tedy tamějšího vyhlídkového kola, které je největším na světě. Koncertu se dočkalo také 300 000 návštěvníků centra Říma. V Madridu byla účast poněkud skromná a rovněž bez větších akcí, což se v zemi stižené hlubokou hospodářskou krizí v podstatě i očekávalo. Ve Vídni silvestrovská noc zahájila tradiční plesy.

Mohutný ohňostroj v Anglii

Mohutný ohňostroj v Anglii

V předchozích hodinách se slavil Nový rok ve východní Evropě, Asii a odpoledne SEČ v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Poprvé se ve větší míře oslavoval Silvestr v barmském Rangúnu.

Ohňostroj, který pyrotechnici v přístavu v Sydney odpálili, váží přes sedm tun.

Ohňostroj, který pyrotechnici v přístavu v Sydney odpálili, váží přes sedm tun.

Statisíce lidí se shromáždily na slavném newyorském náměstí Times Square, aby jako každý rok sledovali, jak se dolů spouští velká, křišťálovými sklíčky pokrytá koule odpočítávající začátek roku 2013. Tato tradice se datuje už od roku 1907.

Ještě předtím se ale náměstí zahalilo do ticha během slavnostního vypuštění balónků na památku každé z obětí masakru ze 14. prosince v Newtownu ve státě Connecticut. Šílený střelec Adam Lanza zabil nejprve svou matku, a pak v místní základní škole 20 dětí a šest učitelek, než obrátil zbraň proti sobě.

V New Yorku pak příchod půlnoci provázelo tradiční spouštění velké koule na náměstí Times Square

V New Yorku pak příchod půlnoci provázelo tradiční spouštění velké koule na náměstí Times Square

Newyorský odpočet byl první za několik posledních desetiletí, který se odehrál bez účasti televizního moderátora Dicka Clarka, který zemřel v dubnu 2012. Na jednom ze skleněných panelů bylo proto vyryto jeho jméno.

Bezpečnostní opatření na Times Square byla velmi přísná a přímo v davu slavících lidí bylo rozmístěno značné množství policistů v uniformách i civilu. Šéf newyorské policie Raymond Kelly prohlásil, že Times Square bude "na Silvestra nejbezpečnějším místem na světě".

Oslavy v New Yorku

Oslavy v New Yorku

Policie proto použila zátarasy, aby zabránila přeplnění náměstí, a na kontrolních stanovištích prohlížela automobily. Platil přísný zákaz konzumace alkoholu a kontrolou procházely i batůžky, kabelky a další příruční zavazadla, která lidé měli s sebou.

Teplota na Times Square se kolem půlnoci pohybovala jen těsně nad nulou a meteorologové nevylučovali ani možnost dešťových a sněhových přeháněk. Ani to ale neochladilo nadšení davu, který přišel nejen odpočítat příchod Nového roku, ale také sledovat mohutnou hudební show za účasti řady hvězd.

FOTOGALERIE:

Uklízeči na Times Square v New Yorku
Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět
PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět

Vždy to vypadá nadějně, ale stále nic. Měřím bazální teplotu, tento měsíc to vypadalo velmi nadějně. Teplota 37,5 a Ms meškala 7 dní. A stejně ta mrška červená přišla. :( Už nevím proč to nejde. Vždy se snažíme v době ovulace i pravidelně celý měsíc a stále nic. Už je mi z toho až smutno.

Najdete na Lidovky.cz