Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kam v polské Lodži? Do židovského ghetta a za filmem

Fontána v Lodži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fontána v Lodži. | foto: Wikipedia.org

LODŽ  Dlouhou dobu se Lodž držela na druhé příčce ve výčtu největších polských měst. V současnosti je třetí - po Varšavě a Krakovu. Dnes je to moderní město, na které jsou Poláci hrdí. Ale nebylo tomu tak vždy.

Při pohledu na satelitní snímek Lodže marně přemýšlím, proč se tohle město jmenuje "člun". Žádná významná řeka městem neprotéká, leží ve vnitrozemí, takže se nenabízí ani souvislost s mořem. Přesto faktem zůstává, že polské slovo "lódź" znamená člun či loď. K lodi se vztahuje i městské motto Ex navicula navis („z loďky loď“) což má odkazovat k prudkému růstu města v 19. století. Ale proč zrovna loď? Ani místní nebyli schopni odpovědět, takže původní název města zatím zůstává skryt v rovině spekulací.

Chudí v Lodži

Město dostalo městská práva už v roce 1432, ale nejednalo se o nikterak významné sídliště. Vždyť v 16. století přesahovalo obyvatelstvo sotva osm stovek duší. Pokud by se mělo jmenovat podle řemeslníků, tak místo lodníků by to bezesporu byli textiláci. Ne nadarmo jedna z přezdívek města zní "polský Manchester". Byl to totiž právě rozvoj textilního průmyslu, jež stál za obrovským boomem v 19. století.

Nacisté se, jak ukazuje bezpočet tragických příkladů, v Polsku velmi razantně postavili proti židovské komunitě. Povstání ve Varšavě vešlo ve známost nejen u historiků, zato gheto v Lodži se v Česku zviditelnilo až románem švédského autora Steva Sem-Sandberg. Autor, který mimo jiné pobýval i v bývalém Československu jako dopisovatel, ve svém románu Chudí v Lodži tvrdí, že všechna fakta uvedená v jeho románu jsou pravdivá.

Nacisté se, jak ukazuje bezpočet tragických příkladů, v Polsku velmi razantně postavili proti židovské komunitě. Povstání ve Varšavě vešlo ve známost nejen u historiků, zato gheto v Lodži se v Česku zviditelnilo až románem švédského autora Steva Sem-Sandberg. Autor, který mimo jiné pobýval i v bývalém Československu jako dopisovatel, ve svém románu Chudí v Lodži tvrdí, že všechna fakta uvedená v jeho románu jsou pravdivá.

Chcete se pokusit pochopit život v židovském ghetu za nacistické okupace? Tak už víte, po jaké knize sáhnout. Příběh kontroverzního předsedy židovské rady Rumkowského, který musel vybírat lidi do transportu (tedy k odjezdu na pravděpodobnou popravu), vyvolává ve čtenáři otázky, jak by se za tak vypjaté situace choval on. Podle Sem-Sandgbergových slov "v Lodži to ghetto pořád ještě je tak, jak bylo, jen chátrá". Lodž sice má svůj památník holokaustu, ale výrazně větší monument jim "vyrobil" svou knihou právě švédský spisovatel.

Nos pro štěstí

Je zvláštní, jak různorodé jsou "sahací" městské legendy. Ta nejznámější česká souvisí s osaháváním sochy malého chlapce ve Františkových lázních. Informace o tom, kam si sáhnout, aby bylo zajištěné početí se liší, palec levé nohy, pravé nohy, přirození (což by mělo největší logiku). Podle toho jak má nohy i pindíka oleštěné, tak dámy nenechávají nic náhodě. V Lodži zase máte "pro štěstí" zatahat za nos do bronzu vysochaného místního rodáka a básníka Juliana Tuwima.  Těžko říci, zda-li by mu to vadilo, ale dá se předpokládat, že si coby dítě se svým výrazným nosem užil své. Děti jsou, jak je všeobecně známo, velmi kruté.

MĚSTO FILMU

Říkají vám něco jména Roman Polański nebo Andrzej Wajda? Oba tyto polské režiséry spojuje studium na zdejší věhlasné škole filmu. David Lynch tady sice nestudoval, ale přesto Lodž využil. Velká část jeho dramatu Inland Empire se odehrává právě v tomto městě. Distributor filmu o snímku píše, že nabízí "paralelní příběh zasazený do zimního Polska, dům plný tančících prostitutek, šroubováky v břiše… a mnohem, mnohem víc". Málokdo ví, Lynch koupil ve městě elektrárnu a přebudoval ji na centrum filmového umění.

Jak popsat Lodž v jedné větě? Snadno: Lodž była jediným městem v Polsku, jež se nazývalo městem čtyř kultur: Polaků, Rusů, Němců a Židu a każdoročně se v něm koná stejnojmenný festival.

Další cestopisy z Polska si přečtěte na cestovatelském portále HedvábnáStezka.cz

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!