16. března 2015 6:02 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Příjmy Česka z cestovního ruchu stouply. Ukrajinské krizi navzdory

Cestování – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Příjmy Česka z příjezdového cestovního ruchu stouply loni meziročně o čtyři miliardy na 141,8 miliardy korun. Výdaje Čechů na cestovní ruch vzrostly o 17,6 procenta na 106,7 miliardy. Vyplývá to ze statistiky platební bilance, kterou zveřejnila Česká národní banka.

„Začátek roku byl poznamenán poklesem příjmů z příjezdového cestovního ruchu, když se v důsledku eskalace rusko-ukrajinské krize a kurzových změn rublu příjmy z cestovního ruchu za první čtvrtletí propadly meziročně o 5,8 procenta,“ uvedla agentura CzechTourism. Celkem loni navštívilo Česko 8,1 milionu zahraničních turistů, což bylo o 3,5 procenta meziročně více. Během roku rostly zejména příjezdy z blízkých evropských zemí, jako jsou Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Nizozemska a Itálie. Na pozitivním vývoji příjmů z cestovního ruchu se podle ředitele Institutu turismu ČR agentury CzechTourism Jana Hergeta podílela i intervence České národní banky, která prospěla turistům ze zemí eurozóny. Rekordního růstu příjezdů dosáhla Jižní Korea, která tempem nárůstu letos předstihla Čínu.

„Jsem ráda, že i přes události na Ukrajině zaznamenává ČR v meziroční bilanci příjmů z cestovního ruchu nárůst. Cestovní ruch pro nás znamená významný přínos do státního rozpočtu a pevně věřím, že se k nám zahraniční turisté budou stále rádi vracet,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Lidovky.cz, ČTK

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.