Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Teplota pod 20 stupňů? Italské děti oblékají zimní bundy, říká Česka

Kateřina Havrdová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Havrdová | foto: Archiv

Kateřina Havrdová se do Itálie přestěhovala před 18 lety. Nejdříve pracovala jako au pair, pak jako asistentka v mezinárodních firmách. Je vdaná a má dceru, kterou na jihu Evropy vychovává. „Italské byty jsou precizně uklizené, nenajdete ani smítko. Za to venku se to hemží vajgly a odpadky. Plus psí výkaly, to je kapitola sama pro sebe,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Žiji v Itálii již osmnáctým rokem, a to je skutečně skoro polovina života. Začala jsem žít v italské rodině jako au pair. Rodina byla velmi silně katolicky založená, každou neděli chodili do kostela na mši. Měli představu, že k nim přijede nějaké poslušné, skromné děvče, které nebude nikam chodit po večerech. A to jsem narazila. Představovala jsem si, že se budu bavit a poznávat novou kulturu a lidi. Také mě překvapilo, že jakmile klesne teplota pod 20 stupňů, obléknou Italové děti do zimních kombinéz a čepic, anebo vůbec nejdou ven, protože je prostě zima. Další věc, co mě napadá je, že v italských bytech se vše blyští. Italové udržují pořádek, jsou opravdu precizní, nenajdete ani smítko. Za to venku se to hemží vajgly a odpadky. Plus psí výkaly. To je kapitola sama pro sebe.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
My Češi jsme vychováváni k upřímnosti, což může být v Itálii problém. Často si myslí, že jsme chladný a tvrdý národ. Další věc je, že v Čechách se například v příbuzenstvu líbají lidé na ústa, což je pro Italy nepochopitelné. Na ústa se zde líbají jen manželé a milenci. Ostatní se mezi sebou líbají jen na tvář.

Kdo je Kateřina Havrdová?

Kateřina Havrdová se narodila v Praze, v Miláně žije již 18 let. Vdala se a má tříletou dceru. Do Itálie se dostala přes agenturu StudentAgency, první roky pracovala jako au pair. Později jako asistentka v mezinárodních společnostech. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Teď tu mám rodinu, takže o návratu nepřemýšlím, ale nikdy neříkám nikdy.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Česká kuchyně mi nechybí, ale čas od času na něco dostanu chuť. Myslím si ale, že přeci jenom to nemá chuť jako u nás, je to zřejmě tím, že chybí některé suroviny a možná i podnebím. Recepty si stahuju na internetu, protože než jsem z Česka odejla, nenaučila jsem se vařit. Mému manželovi česká kuchyně chutná, sní všechno, dokonce někdy vylizuje talíř. Můj tchán také čas od času něco českého ochutná, je původem z Dolomit, mají tam trochu podobnou kuchyň - třeba guláš, špekové knedlíky a jídla se zelím.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Mám tříletou dceru, která mluví převážně italsky, ale česky rozumí. Chodíme na konzulát tady v Miláně, kde probíhají lekce češtiny pro děti. Jinak dcera umí zpívat české písničky, které jsem ji naučila.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Často říkám, že jsem z Prahy, protože tu Italové znají a musím říct, že neznám nikoho, komu by se nelíbila. Většinou ale Česko hází do jednoho pytle s Rumunskem, Ruskem a jinými východními státy.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Přiznám se, že politiku sleduju a musím říct, že v tomto ohledu máme s Itálií mnoho společného. Korupce a skandály jsou zde na denním pořádku.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...