21. září 2019 14:39 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

U Cínovce je k vidění nová památka UNESCO. Podzemí ukrývá jezera i unikátní česko-německou hranici

Důl v německém Zinnwaldu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl v německém Zinnwaldu. | foto: David Vagaday, Lidovky.cz

Zajímavým a zároveň málo známým cílem pro výlety Krušnými horami je bývalý cínový důl v německém Cínovci, tedy Zinnwaldu. Nachází se jen pár set metrů od českých hranic a zhruba 15 kilometrů od Teplic. Navíc atraktivnost této mimořádné technické památky letos ještě stoupla, protože se v rámci hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří v červenci dostala na seznam světového dědictví UNESCO.

Historický důl Vereinigt Zwitterfeld zu Zinnwald nabízí tříkilometrový okruh starými štolami. Nechybí v něm rozlehlé vytěžené prostory zaplněné křišťálově čistou vodou a naprostým unikátem je pak podzemní česko-německá hranice, kterou označují státní znaky obou zemí.

Návštěvníci za vstup zaplatí devět eur a pak vyfasují gumové kabáty, svítilny a poškrábané hornické helmy. Ty se opravdu hodí, protože chodby jsou někde hodně nízké a časté tvrdé rány hlavou do stropu štoly nejsou výjimkou.

Vstup do dolu v německém Zinnwaldu.
Vstup do dolu v německém Zinnwaldu.

Asi jedinou nevýhodou této nevšední památky je fakt, že zahraniční turista se tam jinak než německy nedomluví, angličtina ani čeština nefungují, což v bývalém východním Německu není až tak překvapivé. Vstupenky a propriety naší čtyřčlenné partě vydával drobný Němec, který alespoň uměl pár anglických slovíček, česky vůbec nic, ale jako průvodce nám přidělil chlapíka menšího vzrůstu, který už skutečně ovládal pouze němčinu.

Chlapík sice nikoho jiného než nás na trase neměl, s rolí průvodce návštěvníků, kteří mu nerozuměli, se ale popral statečně. Během hodiny a půl dlouhé prohlídky něco povídal a my chápavě kývali hlavou. Nutno ale říci, že návštěva dolu stojí za to i bez srozumitelného výkladu. 

Důl Němci zpřístupnili počátkem 90. let minulého století. Historie těžby v této lokalitě se datuje do 15. století. Chodby, jimiž vede prohlídková trasa, jsou ze 17. století nebo mladší, k vidění je však i štola ze středověku. Kromě velkých prostor zaplněných čistou podzemní vodou je na trase třeba i hornická márnice nebo podzemní restaurace. Tu si lidé nebo firmy mohou pronajmout pro netradiční oslavy.

Hranice za mříží

Zřejmě nejzajímavější je ale podzemní česko-německá hranice, která se ukrývá za masivní mříží. Po jejím odemčení návštěvníci vstoupí do velkého prostoru rozděleného zábradlím, za nímž je česká část dolu, která je ale pro turisty uzavřena. Na každé straně zábradlí je pak kovová tyč se stáními znaky České republiky a Německa. V minulosti tady horníci údajně pašovali zboží.

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří nominovalo na seznam světového dědictví společně Česko a Německo. Oblast tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a pět v českém Krušnohoří. Výše popisovaný důl spadá pod Montanlandschaft Altenberg-Zinnwald, přičemž Altenberg je název města ležícího kousek za Zinnwaldem.

Pro zajímavost doplňme, že českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. Nejblíže Cínovci je Krupka.

Na Cínovci skončila těžba cínovo-wolframových rud na přelomu 80. a 90. let. V současnosti na obou stranách hranice probíhá průzkum s možností obnovení těžby zejména lithia, ale i jiných kovů.

David Vagaday

Autor

David VagadayDavid.Vagaday@lidovky.czČlánky
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.