Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Za želvami, vínem a olivami na Zakynthos

Nejkrásnější výhled na hlavní město ostrova - Zakynthos - je z kopce Bohalis. Je tu i romantická kavárna a kostel s pozoruhodnými vitrážemi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejkrásnější výhled na hlavní město ostrova - Zakynthos - je z kopce Bohalis. Je tu i romantická kavárna a kostel s pozoruhodnými vitrážemi. | foto: Lucie Bartošová, Lidové noviny

Znáte tu fotografii vraku lodi na písečné pláži pod strmými skalami? Je to symbol krásy řeckých pláží, originál je ale jen jeden - u nás na Zakynthosu,“ říká místní rodák Dennis Gardelis, který si v létě vydělává jako turistický průvodce, v zimě doučuje biologii a sbírá olivy.

Olivoví stařečci

Dennis Gardelis, rodák ze Zakynthosu.Zakynthos je přesně ten typ ostrova, kde je škoda strávit celou dovolenou na pláži. Půjčte si auto, čtyřkolku nebo kolo a vydejte se na průzkum vnitrozemí. Budete projíždět úchvatnými olivovými háji, kde jsou mnohé ze stromů staré stovky let. Zakynthosané totiž neopustili tradiční způsob života ve prospěch turismu. V létě se starají o turisty, na podzim sklízejí víno a v zimě se věnují svým olivovníkům. Celkem se na ostrově vyrobí 11 milionů litrů oleje ročně!

Nejstarší strom ostrova (2000 let) najdete v půvabné vesničce Exo Chora na západním pobřeží. Olivový olej je také asi nejlepším suvenýrem. Jeho kvalitu poznáte podle barvy - je zelený, což znamená, že byl lisován do 48 hodin po sklizni.

V tavernách ve vnitrozemí můžete ochutnat i naše skvostné víno, já osobně mám rád druh bílé víno Verdea. Na cestě po rozeklaném západním pobřeží si ho můžete dát - spolu s vynikající domácí řeckou kuchyní - třeba ve stínu stromů na zahrádce restaurace ve vesničce Maries. A co si dát k jídlu? Určitě nevynechte předkrmy, tvoří důležitou součást zážitku (musaka, masové kuličky v rajčatové omáčce, sýrové rolky...). Jako hlavní chod doporučuji vyzkoušet kleftiko, tradiční jehněčí se sýrem a zeleninou.

Olivové háje.

Maják zamilovaných

Těžko říct, kdy tahle tradice vznikla, ale ujala se: není večera, kdy bych u majáku kousek od romantické vesničky Keri na jihozápadě ostrova nespatřil klečícího muže, který žádá svou přítelkyni o ruku. Maják je totiž na skalní výspě vysoko nad mořem a jsou tu ty nejkrásnější západy slunce nad mořem, jaké si dovedete představit. A nebojte se, vstup je volný i pro ty, kteří se ještě ženit a vdávat nehodlají, a výhledy na strmé bílé skály a modré laguny jsou nepřekonatelné i přes den. Vynikající řeckou kuchyni můžete ochutnat v jedné z místních taveren.

Želvy na pláži

Tady se střetává můj zájem turistického průvodce a biologa a environmentalisty. Zrovna na vyhlášenou dlouhou pláž v turistickém centru ostrova, městečku Laganas, totiž v létě připlouvají z Afriky vzácné středomořské želvy Caretta caretta. Potíž je v tom, že světla a hluk z přilehlých barů a diskoték tato majestátní zvířata ruší, takže jich sem připlouvá stále méně. V posledních letech je proto v létě v noci vstup na pláž zakázán, aby želvy mohly v klidu klást svá vejce. Pokud je chcete spatřit, nezbývá tedy než si zaplatit plavbu lodí se skleněným dnem a pořádně se dívat. Největší šanci spatřit želvu máte od června do srpna.

Vrak lodi na písečné pláži, kterou omývá tyrkysové moře,

Pohádka o pirátech

Tu fotografii určitě znáte - tyrkysové moře omývající pláž s bílým pískem zaříznutou do kolmých skal a na ní rozpadající se vrak lodi (viz obr.). Bez tohoto obrázku se neobejde žádný katalog cestovní kanceláře specializované na Řecko. Vrak je ale jen pár desítek let starý a „piráti“ na lodi nepašovali ani zlato, ani drahé kameny, ale cigarety. Spoustu cigaret, které po ztroskotání lodi místní lidé ještě celé dny lovili podél rozeklaného pobřeží... Pohled na vrak z visuté plošiny nad mořem mezi Anafonitrií a Volimes je úchvatný.
Pokud stojíte o projížďku lodí, budou vám jistě nabízet výlet k Blue Caves neboli Modrým jeskyním. Jsou na severu ostrova a jsou skutečně nádherné.

V létě se tu ovšem koncentrují výletnické lodě, které se perou o místo s nejlepším výhledem. Podobně krásné jeskyně s tyrkysovou vodou odrážející se na stěnách jsou i na jihozápadě ostrova, u Keri. Jezdí sem výletní lodě z Laganas.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...