Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Kam za svatomartinským vínem? Přinášíme deset tipů

Ochutnávání mladých vín (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ochutnávání mladých vín (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Za týden vypuknou svatomartinské oslavy. Jak a kde oslavit příchod zimy a prvních mrazů? Ochutnávky mladého vína či jarmareční pochoutky si můžete vychutnat na mnoha místech. Server Lidovky.cz vybral několik tipů. Inspirujte se.

Svatomartinských vín bude letos na trhu kolem dvou milionů. Jejich počet zřejmě poprvé v historii klesne. Celkový počet lahví dodaných na trh může ještě stoupat. Odhady vycházejí z množství dosud objednaných jednotných záklopek na hrdla lahví. Vinaři však mají od šarží, které získaly možnost používat značku Svatomartinské, vyrobeno vína více, a mají tedy možnost záklopky ještě přiobjednat.

Žehnání svatomartinského vína
I letos se tak jako každý rok se v 11.11. v 11.11 hodin rozeznějí zvony na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Žehnání mladého vína představuje symbolické poděkování přírodě za úrodu. Na náměstí se každoročně objeví svatý Martin na bílém koni.

ČTĚTE TAKÉ:

Jihlavské hody
Svatý Martin přijede také do Jihlavy. Svatomartinské hody se konají ve vinárně Vinové. Oslavy začnou tradičním přípitkem a pokračují obědem, ke kterému servírují konfitované kachní stehno se dvěma druhy domácích knedlíků a červeným jablečným zelím. Návštěvníci budou moci ochutnat 24 svatomartinského vína.

Letenská husa
V Národním zemědělském muzeu v Praze můžete kromě několika expozic v listopadu také ochutnat mladá vína s doprovodem cimbálu nebo si koupit a ochutnat husní pečínky a další gastronomické speciality. K vidění budou také ukázky řemesel a uměleckých činností, zdobení posvícených hnětýnek (Nepomucké kuchařinky). Na své si přijdou i děti, pro které je připraven dětský program.

Svatomartinské hody v Luhačovicích
V Luhačovicích pojali svatomartinské hody ve velkém. Šéfkuchaři hotelových domů Resortu Luhačovice připravili vybraná menu. Ochutnat je můžete až do 17. listopadu. Ochutnáte například husí kaldoun s nudlemi, zeleninou a játrovými knedlíčky, husí játra v sádle s jarní cibulkou a opečeným toustem nebo husí roládu.

Svatomartinský přípitek na náměstí Svobody v Brně.


Ochutnávky mladých vín
Tradiční ochutnávka svatomartinského vína probíhá také ve vinotéce Sommeliér v Kralupech nad Vltavou. Každý rok v 11 hodin se začíná ochutnávkou vín a pokračuje se občerstvením.

Tradiční hody v Brně
Magické datum oslav svátku svatého Martina očekávají netrpělivě i v Brně. Bujaré oslavy a hodování, pečená svatomartinská husa, koláče a samozřejmě svatomartinské víno. Oslavy proběhnou na více místech, v restauracích, v divadle, ale i na náměstí Svobody. Letos se navíc bude hodovat i v brněnské podzemí. Návštěvníci dostanou příležitost dostat se do míst, která nejsou běžně veřejnosti otevřena. 

PSALI JSME:

Oslavy na zámku
Ochutnat svatomartinské víno můžete také na zámku Liblice. Svatomartinské husy a mladé víno. Husí pochoutky na zámecký stůl stejně patří odjakživa. Oslavy na zámku budou probíhat od 8. do 10. listopadu. K nedělnímu obědu navíc zahraje cimbálová muzika.

Ochutnávka na náměstí v Praze
Zcela výjimečnou událost můžete zažít v Praze. Svatomartinské víno a pečenou husu si můžete dát na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Návštěvníci se mohou těšit na živou hudbu v podobně klasické cimbálovky nebo temperamentního swingu. Mladému vínu bude žehnat farář zdejšího kostela Nejsvětějšího srdce Páně.

Valtické podzemí
Svatomartinské slavnosti a husí hody proběhnou tradičně i ve Valticích a to už 9. listopadu. Čeká na vás slavnostní přípitek, pečená husa, paštiky s husími játry i sladké dezerty na závěr. K večeři zahraje cimbálová muzika.

Víkend ve Velkých Pavlovicích
Ve Velkých Pavlovicíh oslaví svátek svatého Martina až o víkendu 16. a 17. listopadu. Svatomartinské otevřené slepy nabídnou hostům nejen ochutnávky mladého vína, ale také husí hody a cimbálovou muziku.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...