Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) vyjádřila v tomto směru znepokojení a vyzvala Francii, aby podala vysvětlení. To bylo v pondělí do střediska světového dědictví UNESCO předáno, informovala agentura AFP.
V současnosti je poblíž kláštera na skále, který dominuje okolní krajině, v provozu jedna soustava se třemi obřími větrníky. V plánu je ale šest dalších větrných parků s celkem 28 větrníky.
"Vznikl by tak určitý druh pásu z větrníků mávajících křídly na prvním hřebenu pahorků, zatímco za tím je okolní krajina ještě vesměs čistě původní," prohlásila Marie-Françoise Mathiotová-Mathonová, předsedkyně sdružení Životní prostředí a krajina.
Loni v létě vyjádřilo středisko světového dědictví UNESCO "znepokojení nad možným dopadem obřích větrníků na ráz krajiny". Francie odevzdala svou odpověď v posledním možném termínu, který zněl do konce ledna. Na základě tohoto materiálu, ale i dalších od různých odborníků a organizací bude červnové zasedání rady UNESCO pro světové kulturní dědictví v Bahrajnu rozhodovat o tom, zda Mont-Saint-Michel ze seznamu vyškrtnou nebo nikoli.
Klášter byl na seznam zařazen v roce 1979. Vyškrtnutí ze seznamu je v dějinách organizace využíváno pouze minimálně, zejména ale v posledních letech. V roce 2009 bylo ze seznamu vyškrtnuto labské nábřeží Drážďan, protože se městská správa rozhodla postavit na jeho okraji most, aby ulehčila centru města.
Čtěte také: |
Od června 2006 jsou zde v plném proudu práce s cílem zachovat ostrovní charakter Mont-Saint-Michel. Jedním z jejich ústředních bodů je odstranění asi 900 metrů dlouhé hráze se silnicí, která spojuje ostrov s pevninou již od roku 1879, a její nahrazení mostem, po němž bude jezdit kyvadlová doprava. Hráz totiž znemožňuje volný pohyb mořských proudů a přispívá tak k zanášení zátoky u Mont-Saint-Michel pískem. Odborníci spočítali, že kvůli usazování písku a zarůstání zátoky vegetací by Mont-Saint-Michel za 40 let už nemusel být ostrovem. Náklady mají dosáhnout nejméně 140 milionů eur (3,6 miliardy korun).