Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Moravan na plavbě Karibikem: noční život na Kubě i delfíni

Jiří Ševčík (Bahamas) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Ševčík (Bahamas) | foto: Jiří Ševčík

Jiří Ševčík, rodák z jihomoravského Bzence, procestoval celou Severní Ameriku. Patnáct let žil mimo domov. Nejtěžší a současně nejdobrodružnější cestu - z Guatemaly na Martinik - popisuje v reportáži exkluzivně pro server Lidovky.cz

V dálce asi 35 mil se začíná rýsovat ostrov, jehož vrchol vyhaslého vulkánu je schován v mračnech. V tom slyším známý pleskot delfíních těl o hladinu. "Máme doprovod delfínů," křičím. Jako by nám razili cestu několika málo mil do cíle. Asi tak probíhalo pár posledních okamžiků po tříměsíční plavbě plachetnice "Francoise" z Guatemaly na Martinik. Ale začněme od začátku.

Kdo je Jiří Ševčík?

Jiří Ševčík se narodil na jižní Moravě roku 1975 a pochazí ze Bzence. Od poloviny devadesátých let žil ve Spojených státech amerických, kde pracoval v kamionové dopravě, nejdříve jako řidič a později jako dispečer a manažer ve vlastní firmě.

Nyní si plní svůj sen – s patnáctimetrovou plachetnicí obepluje takřka všechny exotické ostrovy v Karibiku. Více informací a fotografií na www.palmrelax.com

Guatemala, Mexiko
Po měsíční přípravě vyplouvám 3. prosince 2012 po proudu řeky Rio Dulce do Karibského moře. Jediná menší překážka mě čekala hned po šesti hodinách plavby v Livingstonu, kde se na úseku asi jedné míle nachází mělčina a možnost proplutí s ponorem 1,8 metrů, který má moje loď, je pouze při přílivu. Musel jsem proto zakotvit a počkat do rána dalšího dne. Za pomoci místních rybářů, kteří okolo mě svým člunem rozvířili vlny a tím rozhoupali loď, jsem plnou parou vyrazil vpřed a byli jsme volní.

Při rozhodování plout zrádnými mělčinami pobřežních vod Belize, jsem zvolil delší, ale bezpečnější plavbu otevřeným Karibským mořem. Kotvil jsem dvakrát u korálových atolů kvůli odpočinku než jsem připlul do Cancun v Mexiku, kde jsem zakotvil u nedalekého ostrova Isla Mujeres.

Odtud jsem odcestoval trajektem a autobusem na Mayskou riviéru, kde jsem se setkal s budoucí posádkou. Navštívili jsme Mayské ruiny v Tulum a pyramidy Chichen-itza, které jsou dále ve vnitrozemí. Je obdivuhodné, jak byli Mayové vyspělí. Po nakoupení zásob a paliva jsme vypluli východním kurzem na Kubu.

Guatemalský život

Guatemalský život

Kuba
Do mariny Hemingway, která je na předměstí Havany, jsme připluli 21. prosince. Při řádném odbavení prošlo lodí asi 12 úředníků z několika různých oddělení a jeden drogový pes, kterého zajímaly více naše sušenky z Mexika než nějaká narkotika. Další dva páni zase z jiného oddělení u nás našli tři plata vajec a asi šest kilogramů kuřecího a krůtího masa, které zhodnotili asi jako "mexické maso být špatné maso" a to stejné platilo pro vajíčka. Vše zaplombovali kleštěmi ze Sovětského svazu, které ale v půli přestali fungovat. Tak vše odplombovali obyčejnýma kombinačkama z USA, které si ode mě půjčili.

Krásná auta na Kubě
Kubánské kapely jsou v každém baru


Hned druhý den jsme se zabořili do sedadel starého Cadillacu, kterým nás taxíkář zavezl do staré Havany. Bylo to jako by se člověk vrátil šedesát let zpátky do minulosti. Dýchne na vás historie koloniálních, bohužel dnes již chátrajících domů. Ale i tak je vidět, jak bohaté město Havana ve své době musela být.

Havana žije hlavě nočním životem. Skoro v každém baru hraje živá hudba a za čtvrt pesa si můžete nechat zahrát "tu svou". My jsme si nechávali zahrát "Guantanamera". Někdy dokonce desetkrát za večer, ale pokaždé jinde a od jiné kapely. Jedna z nejlepších hraje v baru Floridita, který často navštěvoval Ernest Hemingway. Tady prý s místním barmanem vymysleli slavné mojito.

Rozhovor s Jiřím Ševčíkem:

Dále můžete v Havaně navštívit místa jako třeba muzeum rumu Havana club, kde vám ukážou celý proces výroby i s ochutnávkou či fabrikou na doutníky. Další muzeum můžete vidět běžně na ulicích a to je kubánský vozový park. Dvacet procent z celkového provozu jsou staré americké káry z 50. let, které v rukách Kubánců zůstávají opravdu nesmrtelné. Není však problém také vidět auta z východního bloku - jako žigulíky, volhy, polské fiaty, ale také škodovky. Pokud byste chtěli trochu poznat kubánský venkov,. tak doporučuji údolí Vinales, které můžete vidět za malý poplatek s koňského hřbetu. Jsou zde jedny z nejlepších podmínek pro pěstování tabáků na světě. po cestě můžete přibrzdit ve městě Pinar del rio a zakoupit čerstvé doutníky přímo z fabriky. Směrem na Bahamské ostrovy jsme odpluli 6. ledna.

Jak probíhala cesta přes Bahamské ostrovy do Dominikánské republiky se dozvíte v druhém díle seriálu Plavba z Guatemaly na Martinik.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Státní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Psycholog / Psycholožka

Státní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Královéhradecký kraj