Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pustevny opět ozdobily obří sněhové a ledové sochy

Slovensko

  8:00
PUSTEVNY - Mamut, Lev, 'Opica', ale i Papírová dáma, Strom života, Muzikant valašský, Doba krychlová či Šašek a královna, pod těmito názvy vznikají na Pustevnách na Vsetínsku tři velké sochy ze sněhu a osm z ledu. Vytvářejí je profesionální výtvarníci i nadšenci v rámci 15. ročníku sochařského sympozia Sněhové království.

Účastníci letošního ročníku sochařského sympozia Sněhové království dokončovali velké sochy ze sněhu a ledu.

Akce tradičně láká tisíce návštěvníků. "Je to jeden z nejpěknějších ročníků. Máme zatím bezvětří, obloha je vymetená. Je to super, snad to vydrží," řekl pořadatel sympozia Miroslav Hrabal.

Mezinárodní účast
Letošního ročníku se kromě českých účastní tři týmy z Polska a jeden ze Slovenska, celkem 22 sochařů. Většina z nich na Pustevnách tvoří poprvé. Zpracovávají buď ledové bloky o objemu asi 80 litrů nebo sněhové válce o výšce a průměru tři metry a váze 11 tun. Sochy ze sněhu jsou vidět hned při příchodu z dálky, ledové si lidé mohou prohlédnout v galerii ve stanu.

"Pro diváky jsme speciálně udělali ledový trůn, což je socha, na které se mohou i vyfotografovat," uvedl Hrabal. Loni sympozium ovládli slovenští sochaři Juraj Mucha a Martin Sedlák s ledovou sochou nazvanou Zvíře. Tematika přírody je neopustila ani letos, kdy společně vytvářejí sochu Strom života.

Doba krychlová či Šašek a královna, pod těmito názvy vznikají na Pustevnách na Vsetínsku tři velké sochy ze sněhu a osm z ledu.

"Chtěli jsme udělat něco jiného, kde si každý najde něco ze sebe," řekl Sedlák, jehož tým je letos na Pustevnách posedmé.

Tomáš Arnošt z Prostějovska přijel představit svou tvorbu na Pustevny poprvé, tvoří zde sochu nazvanou Doba krychlová. "Je to taková reakce na dnešní dobu, jak se všichni dívají na televize a počítače. Člověk se tak zespodu pomalu mění v něco tady takového. Ale nechávám na divácích, aby si na soše sami něco našli," řekl Arnošt. Účast na sympoziu je pro něj také setkáním s dalšími tvůrci a možností podívat se, jak pracují ostatní.

Poprvé přijeli i bratři Zbyněk a Bronislav Křesálkovi z nedalekého Frenštátu pod Radhoštěm. Spolu vytvořili sochu nazvanou Muzikant valašský.

Přibudou další sochy
"Chtěli jsme udělat něco, co tady ještě nebylo a co navíc pochází z tohoto kraje," shodli se bratři, kteří se sochařství nevěnují profesionálně. "Je to náš koníček. Nejhorší je udělat hrubou sochu, pak už se to nějak dopiluje," doplnili s úsměvem sochaři. "Lidé už poznávají, že to je Valach. Hlavně děti jsou slyšet už zdálky," dodali Křesálkovi.

Příští víkend k nim přibude dalších šest soch ze sněhu. Vytvoří je týmy žáků základních škol, pro které pořadatelé nachystali menší sněhové válce než pro dospělé sochaře. Akci v jednom z nejznámějších lyžařských areálů na Moravě tradičně navštěvuje kolem 10 000 lidí.

Autoři: ,